Álvaro Pereira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Álvaro Pereira
Pereira Inter.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Álvaro Daniel Pereira Barragán
Data e lindjes 28 Nëntor 1985 (29 vjeçar)
Vendi i lindjes Montevideo, Uruguaji
Gjatësia 1,84 m (6 ft 0 in)
Pozita ne fushë Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual Internazionale
Numri 31
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2004 Miramar Misiones 32 (1)
2005–2007 Quilmes 34 (0)
2007–2008 Argentinos Juniors 35 (11)
2008–2009 CFR Cluj 29 (1)
2009–2012 Porto 72 (2)
2012– Internazionale 28 (1)
2014– São Paulo (Huazim) 0 (0)
Ekipi kombëtar
2008– Uruguaji 52 (5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 Maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 17:43, 30 Qershor 2013 (UTC)

Álvaro Daniel Pereira Barragán (lindur më 28 Nëntor 1985) është një futbollist uruguajan që luan aktualisht në Serie A për skuadrën e Interit. Álvaro Pereira mund të luaj në të majtë të mesfushës dhe mbrojtjes

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Pereira lindi në Montevideo dhe filloi karrierën e tij me klubin e Miramar Misiones në vitin 2003, dhe më pas u transferua në Argjentinë tek klubi e Quilmes Atlético Club dy vite me vonë. Pasi klubi ra nga divizioni i parë argjentinas në fundin e sezonit 2006-07, Pereira u transferua tek Argentinos Juniors.

Në verën e vitit 2008, Pereira u transferua tek klubi rumun CFR Cluj për 2.5 Milion . Ai luajti 1 sezon dhe ishte startues në të gjitha ndeshjet e sezonit.

Porto[redakto | redakto tekstin burimor]

Pereira me Porton në vitin 2010.

Pereira u transferua tek FC Porto më 4 Qershor të vitit 2009 për 4.5 Milion [1], klubi portugez mori 80% të kartonit të lojtarit. Në vitin e parë, Pereira luajti më shumë në të majtë të mbrojtjes, Porto përfundoi kampionatin në vendin e tretë dhe fitoi kupën Taça de Portugal. Ai shënoi Golin e parë më 21 Shkurt 2010 në fitoren 5-1 kundër SC Bragës [2].

Në sezonin e dytë me Porton, Pereira luajti 21 ndeshje në kampionat (të gjitha si startues), 12 ndeshje në UEFA Europa League, ku Porto fitoi dhe kompletoi "Tripletën". Ai ishte gjithashtu statues në finalen e kupës Taça de Portugal kundër Vitória de Guimarães më 22 Maj 2011, ku në minutën e 21 shënoi autogol, por Porto fitoi me rezultatin 2-6 [3].

Në verën e vitit 2011, Porto refuzoi një ofertë nga klubi i anglez Chelsea, ai më pas firmosi një kontratë të re 3 Tetor 2011 për të qëndrua në Estádio do Dragão deri në vitin 2016 [4]. Pereira kishte një klauzolë lirimi 25.7 Milion £. Në fund të Dhjetorit, Pereira kritikoi rëndë lojtarin e Manchester United Patrice Evra për raportin e racizmit të dëguar kundë shokut të tij të kombëtares Luis Suárez [5] [6].

Në total me Porton, Pereira luajti 120 ndeshje në të gjitha kompedicionet dhe shënoi 3 Gola. Pereira gjithashtu me Porton fitoi 2 Primeira Liga, 2 Taça de Portugal, 2 Supertaça Cândido de Oliveira, dhe 1 UEFA Europa League.

Inter[redakto | redakto tekstin burimor]

Pereira nënshkroi për Interin në Gusht të vitit 2012 për 10 Milion €, duke u bashkuar më shokun e skuadrës Fredy Guarin [7] [8]. Ai firmosi një kontratë deri në Qershor të vitit 2016, më një pagë 1.7 Milion . Ai mori fanellën me numrin 31. Ai bëri debutimin e tij me InterinSerie A më 2 Shtator 2012, në humbjen 1–3 të InteritSan Siro kundër Romës. Më 26 Shtator 2012, Pereira shënoi Golin e parë me Interin në fitoren 0–2 kundër Chievo Veronas.

São Paulo[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 17 Janar 2014, São Paulo nga Brazili, firmosi me Perreirën në formën e huazimit për 1 vut e gjysëm. Klubi brazilian pagoi 1 Milion për lojtari uruguajian, i cili mund të transferohet automatikishte tek skuadra Trikolore nqs klubi i paguan 7 Milion Interit [9].

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Forlan (majtas) dhe Pereira duke festuar në fitoren 3–0 kundër Afrikës së JugutKupën e Botës 2010.

Më 19 Nëntor të vitit 2008, Pereira bëri debutimin e tij për kombëtaren e tij kundër Francës [10]. Më 11 Shkurt 2011, Pereira shënoi Golin e parë me kombëtaren në ndeshjen e tij të dytë në fitoren 2–3 kundër Libisë në një ndeshje miqësore [11].

Pereira ka qënë titullar i padiskutueshëm i kombëtares uruguajane në kualifikueset e Botërorit 2010, gjithashtu ishte edhe titullar në 2 ndeshjet e Play–Off kundër Kosta Rikës, duke u kualifikuar në Botërorin 2010. Në Botërorin 2010, Pereira luajti pesë ndeshje nga shtatë, dhe arriti të shënoj 1 Gol në ndeshjen e dytë të grupit A kundër mikpritësve të turnamentit, ku Uruguaji fitoi me rezultatin 3–0 [12].

Pereira gjithashtu ka qënë i zgjedhur për të luajtur me kombëtaren në Copa América në vitin 2011 që u zhvillua në Argjentinë [13]. Falë 2 Golave të tij, Uruguaji u kualifikua nga faza e grupeve dhe shkoi deri në finale, duke fituar me rezultatin 3-0 kurdër Paraguajit [14].

Golat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Klube[redakto | redakto tekstin burimor]

CFR Cluj
Porto

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]