Çegrani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Flag of Macedonia.svg Fshatra në Republikën e Maqedonisë
Hyrja në Çegran
Emri: Çegrani
Komuna: Komuna e Gostivarit
Krahina etnografike/ gjeografike: Pollog i Epërm
Popullsi: 13,500 banorë
Kodi postal: 1237
Kodi telefonik: (+389) 42
Lartësia mbidetare: 555m
Sipërfaqja: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: www.facebook.com/pages/Komuna-e-%C3%87egranit/1552123428367275
Përdorimi i stampës

Çegrani është fshat shqiptar në rethinën e qytetit të Gostivarit dhe është pjesë e Komunës së GostivaritRepublikën e Maqedonisë

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Pejsazh i Çegranit

Çegrani, i cili numëron afër 13.000 banorë të gjithë shqiptarë dhe të fejës islame kufizohet me Fshatin Forinë, Vollkovinë, në pjesën e sipërme me malin e thatë dhe tumçevishtin

Si pjesë e Komunës së Gostivarit Çegrani është momentalisht fshati më i madh në Republikën e Maqedonisë Në Çegran kalon lumi Vardar, lum ky i cili buron në Fshatin Vërtok dhe kalon në mes të qytetit të Shkupit.

Komuna e Çegranit[redakto | redakto tekstin burimor]

Çegrani
[[Skeda:Flamuri|125x100px|border|Flamuri i Çegrani]] [[Skeda:Emblema|100x95px|Emblema ]]
Flamuri Emblema
Kryetar i Komunës Emshi Ejupi
Popullsia 22.468 banorë
Prefiksi telefonik (0) 42
Targa e automjeteve GV
Emshi Ejupi kryetari i parë i komunës së Çegranit
Selia e ish Komunës së Çegranit

Ndërmarjet Komunale në Çegran[redakto | redakto tekstin burimor]

Skeda:Ndermarjet komunale.jpg [1]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Çegrani i njohur si fshati më i madh në Republikën e Maqedonisë njihet edhe si fshat me ekonomi më të mirë nga fshatrat e tjera të vendit.[Cito burimet] Mbi 64% të popullatës punojnë jashtë vendit,mërgimtarë nëpër vendet evropjane,gjë që e bën Çegranin të jetë me ekonomi të mirë[Cito burimet]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Traditat dhe zakonet ne Çegran edhe sot e kesaj dite kan rol dhe rendesi te madhe ne shoqeri. Edhe pse gjeneratat e reja modernizohen, akoma gjenerata e re eshte e fokusuar ne kulturat dhe traditat e vjetra, ku gjithashtu edhe e mbajne gjalle shoqerine kulturore artistike SHKA "Jahi Hasani" [2]

SH.K.A Jahi Hasani

Forumi Rinor[redakto | redakto tekstin burimor]

Forumi rinor i Çegranit egziston që nga vitet e 70-ta. Nga forumi rinor janë të themeluar edhe disa shoqëri të Çegranit. Forumi rinor në përgjithësi miret me organizime të ndrishme, si organizime të garave për dituri,organizime të garave sportive,futboll të vogël,basketboll dhe në sporte tjera

Amblema

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Amblema e Klubit KF Arsimi Çegran

Në Çegran egzistojn disa klube sportive një nder më aktiv është klubi fudbolistik KF Arsimi i cili eshte formuar ne vitin 1973 nga arsimtaret e Çegranit nga edhe vjen emri Arsimi Gjithashtu egziston edhe Xhudo klubi Çegran.

Paragliding në Čegran
Skeda:Gjenerata e par e Arsimit.jpg
Gjenerata e parë e Arsimit
KF Arsimi Çegran
KF Arsimi 6
KF Arsimi 5
KF Arsimi 3
KF Arsimi 4
KF Arsimi 5
Ramiz Iseini
KF Arsimi Tifozat
Tifozat e Arsimit

Stadiumi në Çegran[redakto | redakto tekstin burimor]

Stadiumi i KF Arsimit Çegran

Kampi i refugjatëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Skeda:Municipality Mayor of Čegrane Emshi Ejupi.jpg
Kryetari i komunës Emshi Ejupi me Joseph DioGuardi,Javier Solana dhe Rudolf Scharping
Mirëseardhje aleancës së NATO-s
Kampi i refugjatëve

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shkolla e vjeter periferike Çegran

Në fillim të shekullit 19 Çegrani është fshat shqiptar në Nahin e Gostivarit kaza e TetovësPerandorisë Osmane

Monumenti kushtuar luftëtarve të luftës nacionale çlirimtare

Sipas statistikave te Vasil Kinçov Maqedonia Etnografia dhe Statistika në vitin 1900 Çegrani ka 800 banorë shqiptarë myslimanë. Në vitin 1913 fshati bie nën perandorin e Sërbis Sipas Afanasij Selishçev në vitin 1929 Çegrani është qendër e komunës së 5 fshatrave te pollogut të epërm dhe ka 234 shtëpi me 1364 banorë shqiptarë

Rruga kryesore
Xhamija Qemal Efendija
Xhamija e re
Xhamija Loke
Shkolla fillore Përparimi në Çegran
Rrudina e pajtimit në vitin 1990

Balli Kombëtar në Çegran[redakto | redakto tekstin burimor]

Kulturocidi ne Çegran[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne Çegran kan ndodhur di raste te renda kur behet fjale per kulturen fetare historike,ne rastin e pare eshte devalvuar xhamija me e vjeter ne Çegran e cila daton nga viti 1928,me nje arqitektur shum me vlere dhe te veçante,nga kjo xhami ka ngelur vetem minarja e cila nuk eshte devalvuar. Ne rastin e dite ndodhi po e njejta gje ku Xhamis Loke ju rezua minarja e vjeter dhe u ndertuan di minare te reja dhe u adaptua enterieri,por xhamija e ka humbur vleren historike dhe kulturore fetare,por kjo ndodh çdo her mbas disa viteve kurse bashkesia islame dhe kleret fetare nuk ndermarin asgje qe ti ruajn nga devalvimi.

Xhamija Qemal Efendija Çegran e devalvuar mbrenda


Personalitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Imer Imeri (1942 - 2008) politikan -shqiptar nga Çegrani,themelues i partis politike PPD dhe nënshkrues i Marrëveshjes se Ohrit . Mersel Bilalli (20 shkurt 1956 . ) - Politikan shqiptar nga Çegrani , profesor dhe analist , dekan i shquar i Univerzitetit FON [ 1 ] Zeni Husmani (28 nëntor 1990 . ) - nga Çegrani, fudbollist i NK Domžale Sloveni. Shefajet Hajdari ( 27 nëntor 1967 . ) - Gjyqtar ne Fyrom ; Milaim Fetai( 11 korrik 1958 ) Politolog. Milaim Pelivani kampion boteror ne mundje ne lojrat olimpike në Çikago

Personalitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Milaim Pelivani 1
Milaim Pelivani 2
Milaim Pelivani 3
Milaim Pelivani 5
Milaim Pelivani
Skeda:Hoxha Qemal Efendija.jpg
Efendija Qemal Abduli

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

· Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Brevinca · Brodi · Çashka · Çeshinovo-Oblesheva · Çuçer-Sandeva · Debarca · Dellçeva · Demir Hisari · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Drugova · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konçës · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaci · Novosella · Ohri · Osllomeji · Peçeva · Petroveci · Plasnica · Prilepi · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosmani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vraneshtica · Vrapçishti · Zajazi · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina

Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka