Éric Abidal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Éric Abidal
Éric Abidal - 001.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Éric Bilal Abidal
Data e lindjes 7 Nëntor 1979 (35 vjeçar)
Vendi i lindjes Lyon, Francë
Gjatësia 1,86 m (6 ft 1 in)
Pozita ne fushë Mbrojtësi
Informacionet për klubin
Klubi aktual FC Barcelona
Numri 22
Kariera në rini
Lyon Duchère
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1999–2000 Lyon Duchère
2000–2001 Monaco B 8 (0)
2000–2002 Monaco 22 (0)
2002–2004 Lille 62 (0)
2004–2007 Lyon 76 (0)
2013– Monaco 23 (0)
Ekipi kombëtar
2004– Franca 61 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 28 Shkurt 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 28 Shkurt 2014

Éric Bilal Abidal, lindi më 11 korrik të vitit 1979Lyon, është futbollist francez, mbrojtës dhe (ishte) mesfushor i krahut të majtë i cili për tani luan në ekipin spanjoll FC BarcelonaLa Liga. Aj është mysliman, dhe quhet me emrin Bilal.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Abidal është ushtruar ne Lyon-La Duchère, ku dhe luajti për të rinjtë e Lyonit. Pastaj ai filloj karrierën e tij si profesionist me AS Monaco më 16 Shtator të vitit 2000. Më pas ai kaloi tek Lille OSC. Më pas në vitin 2004 kaloi tek Lyon, aty fitoi ligën franceze. Dhe aty u shpall si mbrojtës anësor me i mire ne Ligen Franceze. Filloj te luante edhe për kombëtaren Franceze.

FC Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

30 Korrik të vitit 2007, Abidal leviz te FC Barcelona për 15 milion euro, ku nënshkroi kontratë 4 vjeçare dhe mori numrin 22 ai ne Lyon pati numrin 20 por ne Barce e kishte Deco. Po ashtu dhe Abidal është në formacionin e pare të FC Barcelona.

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Abidal ka luajtur 31 ndeshje për Kombëtaren e Francës, ku debutoi për herë të parë me 18 Gusht të vitit 2004. Abidal për Kombëtaren e Francës po ashtu ka luajtur edhe ne vitin 2006 ne Kupën e Botës.

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]