Şeitin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Şeitin
Komunë
Vendndodhja
Şeitin (Rumania)
Şeitin
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 66,04 [1] km2
Demografia
Popullsia 3.090 [2] banorë

Şeitin është një komunë në luginën e lumit Muresh në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.090 banorësh dhe sipërfaqe 66,04 km².

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1138.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)