Şepreuş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Şepreuş
Komunë
Vendndodhja
Şepreuş (Rumania)
Şepreuş
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 57,68 [1] km2
Demografia
Popullsia 2.657 [2] banorë

Şepreuş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.657 banorësh dhe sipërfaqe 57,68 km².

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1407. Monumenti më i rëndësishëm i qytetit është një kala e shekullit të nëntëmbëdhjetë. Zona është veçanërisht e njohur për entuziastët e peshkimit sportiv.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)