4 minutes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

"4 Minutes" është këngë e kënduar nga këngëtarja amerikane Madonna për albumin e sajë të njëmbëdhjetë Hard Candy. U paraqit si këngë e parë e albumit më 17 mars të vitit 2008 nga Warner Bros. Records. Në realizmin e këngës gjithashtu morën pjesë edhe këngëtari dhe tekstshkruesi amerikan Justin Timberlake dhe Timbaland i cili gjithashtu ishte bashkautor dhe producent i këngë. Kënga u kompletua nga Demacio Castellon.[1] Kënga bëri që Madonna të ngjithej për të 37 herë në Billboard Hot 100 si hit Top 10 , duke e bërë këngëtaren me më shumë arritje në Top 10 me hite edhe atë duke tejkaluar rok këngëtarin e famshëm Elvis Presley.[2] Në Britaninë e Madhe arriti mbajti rekordin me numër më të madh të këngëve hit, duke u bërë kjo kënga e 13-të hit.[3] Kjo ishte një nga video copat më të shikuara në YouTube në vitin 2008 dhe video copa më e shikuar në karrierën e Madonnas me mbi 52 milion shikime vetëm brenda 6 muajve të parë, që nfa 27 tetori i vitit 2008.[4] "4 Minutes" është nominuar për "Grammy Awards" të 51-të në kategorinë Bashkëpunimi më i mirë Pop Me Vokalë.[5]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

  1. ^ Paul Tingen (Korrik 2008): Secrets of the Mix Engineers: Demo Castellon. Sound on Sound magazine.
  2. ^ Mariah, Madonna Make Billboard Chart History. Billboard (2 Prill 2008). Vizituar në 4 Prill 2008.
  3. ^ Veronica Schmidt (21 Prill 2008): Madonna goes to No. 1 for the 13th time. The Times. Vizituar në 21 Prill 2008.
  4. ^ Shiko videon http://www.youtube.com/watch?v=nfUjfioAnKY
  5. ^ http://www.grammy.com/grammy_awards/51st_show/list.aspx