Abies

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Abies - firs
Korean Fir (Abies koreana)
Korean Fir (Abies koreana)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
Ndarja: Pinophyta
Klasa: Pinopsida
Rendi: Pinales
Familja: Pinaceae
Gjinia: Abies
Mill.
Abies grandis foliage
Abies alba foliage

Bredhi i bardhë ose bredh, brec, breth (Mokër, Korçë), mbrek (Shpat), brethëk (Krujë), çam (Tiranë)
( lat. Abies alba mil L.)

Lista e antarëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Klasifikimi
  • Sekcioni Balsamea Azi dhe Amerika veriore
    • Abies fraseri
    • Abies balsamea
      • Abies balsamea var. phanerolepis
    • Abies bifolia
    • Abies lasiocarpa
    • Abies sibirica
    • Abies sachalinensis
    • Abies koreana
    • Abies nephrolepis
    • Abies veitchii
      • Abies veitchii var. sikokiana
  • Sekcioni Grandis Prendimi e Amerikes veriore deri te Meksiko dhe Guatemala.
    • Abies grandis
      • Abies grandis var. idahoensis
    • Abies concolor
      • Abies concolor
    • Abies durangensis
      • Abies durangensis var. coahuilensis
    • Abies mexicana
    • Abies flinckii
    • Abies guatemalensis
Bredhi Bullgarë
Bredhi i Vitit Ri
Abies homolepis i familjes Pinaceae
Abies homolepis i familjes Pinaceae (trungu)
  • Sekcioni Abies Evropë qendrore, jugore dhe lindore, si dhe në Azinë e vogël.
    • Abies nebrodensis - Sicelianë
    • Abies alba - Bredhi i bardhë
    • Abies borisiiregis - Bullgarë
    • Abies cephalonica - Grekë
    • Abies nordmanniana - Kaukazit
      • Abies nordmanniana subsp. equitrojani - Turkë
    • Abies cilicica - Sicelianë
  • Sekcioni Piceaster Jugun e Spanjës dhe Veri/perenim të afrikës
    • Abies pinsapo - Spanjollë
      • Abies pinsapo var. marocana - Marokanë
    • Abies numidica - Algjerian
  • Sekcioni Momi në Azinë lindore dhe qendrore, Himalaje
    • Abies kawakamii - Taivanezë
    • Abies homolepis
    • Abies recurvata
      • Abies recurvata var. ernestii
    • Abies firma
    • Abies beshanzuensis
    • Abies holophylla
    • Abies chensiensis
      • Abies chensiensis subsp. salouenensis
    • Abies pindrow
    • Abies ziyuanensis
  • Sekcioni Amabilis në pjesën malore të bregdetit të Pacifikut, Amerikën veriore dhe Japoni.
    • Abies amabilis
    • Abies mariesii
  • Sekcioni Pseudopicea në male të larta të Himalajes
    • Abies delavayi
    • Abies fabri
    • Abies forrestii
    • Abies chengii
    • Abies densa - Butanit
    • Abies spectabilis - Himalajes lindore
    • Abies fargesii
    • Abies fanjingshanensis
    • Abies yuanbaoshanensis
    • Abies squamata
  • Sekcioni Oiamel në Meksiko
    • Abies religiosa
    • Abies vejarii
    • Abies hickelii
      • Abies hickelii var. oaxacana
  • Sekcioni Nobilis në përendim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
    • Abies procera
    • Abies magnifica
    • Abies magnifica var. shastensis
  • Sekcioni Bracteata bregdetit të Karlifornisë (ShBA)
    • Abies bracteata

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Llojet e bredhit të gjetura në Danimarkë:

| alba | | amabilis | | balsamea | | borisiiregis | | bornmuelleriana | | cephalonica | | concolor | | concolor | | equitrojani | | fabri | | fargesii | | faxoniana | | fargesii | | firma | | forrestii | | fraseri | | grandis | | holophylla | | homolepis | | koreana | | lasiocarpa | | lasiocarpa | | magnifica | | magnifica | | mariesii | | nebrodensis | | nephrolepis | | nordmanniana | | numidica | | pindrow | | pinsapo | | pinsapo | | procera | | recurvata | | sachalinensis | | sibirica | | sikokiana | | spectabilis | | sutchuenensis | | veitchii |

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Abies – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale