Ebu Jusuf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Abu Jusuf)
Shko te: navigacion, kërko

Abu Jusuf (798 M), ekonomist arabë, nga trojet e Kalifatit.

Abu Jusufi në mënyrë të veçantë shkruan për rregullat ekonomike në librin e tij Al-Kharaxh. Ai shkruan për qeverinë e cila është e obliguar për të përmbushur nevojat publike. Ai nuk pajtohet me taksat agrare për tokën. Ai sugjeronte ndryshimin e pagesës së zekatit duke qenë kjo varur nga të korrurat. Ai poashtu ndanë në pjesë projektin se si të financohet ndërtimi i urave, pandave dhe eksploatimit të ujitjes.[1]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Hëna e Re, janar 2007