Abu Uafa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

ابوالوفا محمد بوژگانی , (lexo: Abu Uafa), ishte matematikani dhe astronomi i fundit i madh i shkollës së astronomisë në Bagdadit. Shkroi veprën "Almagest", një përmbledhje, përpunim dhe përparim të punimeve të Ptolemeut.