Akrepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Akrepi
akrepi aziatik i maleve në Khao Yai National Park, Tajlandë
akrepi aziatik i maleve në Khao Yai National Park, Tajlandë
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Arthropoda
Nënfilumi: Chelicerata
Klasa: Arachnida
Nënklasa: Dromopoda
Rendi: Scorpiones
C. L. Koch, 1837
Superfamiljet

Pseudochactoidea
Buthoidea
Chaeriloidea
Chactoidea
Iuroidea
Scorpionoidea
Shih klasifikimin sipas familjeve.

Akrepat janarthropods arahnid tarthropods rendit Scorpionida. Janë anëtarë të rendit Scorpiones me klasën Arachnida. Njihen rreth 2,000 lloje akrepash që shtrihen në përgjithësi në gjithë globin përveç në Zelandën e Re dhe në Antarktik. Pjesa më veriore e tokë ku jetojnë akrepat është SheernessIsle of SheppeyMbretërinë e Bashkuar, ku një koloni e vogël e llojit Euscorpius flavicaudis jetojnë që nga vitet 1860.[1][2] Akrepat njihen edhe me emrin "skorpion" që rrjedh nga greqishtja σκορπιός - skorpios[3].

Anatomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shtimi dhe zhvillimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta dhe sjellja[redakto | redakto tekstin burimor]

Fosilet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shtrirja gjeografike[redakto | redakto tekstin burimor]

Drita ultravioletë[redakto | redakto tekstin burimor]

A scorpion under a blacklight. Në dritë normale ky akrep duket i zi.

Është e njohur se akrepat shkëlqejnë në valë të caktuara të rrezeve ultravioletë për shkak të floureshentëve kimik që kanë në mbështjellësin e tyre. Komponenti floureshent që ndikon në shkëlqimin është beta-Carboline.[4]

Klasifikimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Klasifikimi është bazuar tek Soleglad & Fet (2003),[5] që zëvendësoi klasifikimin e vjetër të pa botuar nga Stockwell.[6] Disa ndryshime u bënë edhe nga Soleglad në vitin 2005.[7]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>