Albania (Kaukaz)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Albania në Kaukaz pas pushtimit nga Armenia në vitin 387.

Albania (latinisht Albānia, greqisht Ἀλβανία Albanía, në armenisht: Աղուանք, zakonisht thirret Albania Kaukaziane për tu dalluar nga Shqipëria që në shumicën e gjuhëve botërore njihet si Albania. Emri amtar i këtij vendi është i pa njohur[1][2]) është emri historik për shtetet e Kaukazit lindor që shtrihej në territorin e Azerbajxhanit të sotëm dhe pjesërisht në Dagestanin jugor.

Emri[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri parthian ishte Ardhan ( persiane e mesme: Arran).[2] arabik ishte ar-Rān.[2][3] Emri i shtetit sipas gjuhës amtare të popullit që jetonte, albanianëve kaukazian, nuk njihet.[1]

Aghuank (armenishte e vjetër: Աղուանք Ałuankʿ, armenishte modrene: Աղվանք Aġvank’) është emri armenian i Albanias Kaukaziane. Autorët armenian potencojnë se emri rrjedh nga fjala "Aghu" («Աղու») që do të thotë armenisht i sjellshëm. Termi Aghuank është polisemisë dhe përdoret në burimet armeniane për të shënuar regjionin mes lumejve Kur dhe Arakses si pjesë të Armenisë[4].

Shpjegimin më të mirë për Albaninë e Kaukazit e jep historiani Robert D'Angely. Siaps tij Albanët ne Kaukaz ishin një grup pellazg që kishin emigruar prej djepit të Ballkanit - pra Iliria në drejtim të lindjes. Ata u ndalen në Dagestan (republikë autonome në Kaukaz) sepse terreni i ngjasonte shumë terrenit të albanëve në Shqipëri. Prej asaj dite ata mbeten aty, por nuk mundën ta ruajnë gjuhën dhe identietin pellazg.[5],[6]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>