Alessandro Nesta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
{{{emri i futbollistit}}}
[[Skeda:Alessandro Nesta.jpg|250px]]
Të dhëna personale
Datëlindja {{{datëlindja}}}
Vendlindja Rome, {{{shteti}}}
Pozicioni Mbrojtës


Alessandro Nesta, (i lindur më 19 Mars 1976 në Romë), është futbollist profesionist italian, fitues i World Cup, i cili luan si mbrojtës për klubin italian nga Serie A, Milan. Konsiderohet nga shumë si një ndër mbrojtësit më të mirë në historinë e futbollit. Ai ka qenë katër herë pjesmarës në përvjetorin e UEFA Team of the Year, i treti vetëm prej Thierry Henry dhe Carles Puyol të cilët kanë nga pesë pjesmarje.


Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]