Aloe vera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Aloe vera.JPG

Aloe vera është lule mjekësore, që i përket familjes së Liliacee, është e ngjashme me kaktusin por me gjethe më të dendura.

Në sanskrito quhet "KUMARI" që do të thotë "DEA".

Të dhënat ushqyese[redakto | redakto tekstin burimor]

Është e pasur ne steroli vegjetali, aminoacidi, e polisacaridi.

Në xhelin e saj ka 18 aminoacidi, acid organik, vitamina, minerale, kripra minerale, ormoni vegjetali, steroli, bradikininasi, acido saliciliko (që është përberesi kryesor i aspirinës), dhe polisakaridi, acido kapriliko, enzimabradikininasi, GLUKOMANNANO, Prostaglandine dhe disa grasi esenciali.


Organet e interesuara[redakto | redakto tekstin burimor]

Forcon të gjitha organet në përgjithësi dhe melçinë në veçanti, ose mund të themi se duke kuruar melçinë kjo e fundit kuron gjithë të tjerat.

Rigjeneron tesutin qelizor.

Rrit ritmin e peristalsi intestinale, pra sistemin e shtytjes se fekaleve jashtë organizmit.

Mbron aparatin tretës pasi e lyen atë me xhelin e saj që mbron për 48 orë.

Aftësitë kuruese[redakto | redakto tekstin burimor]

Riparon tesutet e dëmtuara, ul ndjeshëm infeksionet, favorizon tretjen e ushqimeve, dhe bën të mundur, kalimin e lirë të fluksit energjetik përgjatë gjithë meridianëve.

Aloe ka efekt të katërfishte mbi organizmin,

  • 1 -Antifiamotorio,
  • 2 -Antibeteriko,
  • 3 -Imunostimolante
  • 4 -riparuese e çdo tesuti qelizor

Si rrjedhojë e këtyre aftësive ndihmon organizmin në zhvillimin e florës baterike intestinale.

Ndihmon në shërimin e colitit divertikolitit dhe intestinos së skuqur (infiamato).

Glukomannano, luan rolin kryesor në stimulin e imunitetit, duke rritur aktivitetin e disa ruazave të bardha të veçanta, qe quhen makrofagi, monociti, antikorpi e linfocidi T të cilat hanë ose, gëlltisin, baterie dhe skorie, duke ndihmuar organizmin që të vetpastrohet.

Ndërsa riparimin qelizor kryhet nëpërmjet Prostaglandine.

Ndihmon shumë gratë gjatë menopauzës.

Është efikase kundër ulçërës peptica, ulçërës varicosa, diabetit, dhe kancerit në nivel veterinar.

Lëngu i shtrydhur nga gjethja e saj me gjemba kuron shpejt plaget në trup.

Ku mund ta gjeni ?[redakto | redakto tekstin burimor]

Aty ku shiten lule, ndërsa lëngu i saj për pije si përdorim i brendshem shitet në erboristeri, farmaci ose supermarkat natyrale.

Edhe dozat e perdorimit janë të shkruajtura në konfeksion.

1 litër shitet nga 18 deri 22 euro por është i koncentruar dmth hidhet në ujë sipas dozave të përcaktuara në konfeksion.