Alstahaug

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Alstahaug (kthjellim).
Alstahaug
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Alstahaug
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Sandnessjøen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Stig Sørra (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:65°57′00″ Veri 12°34′00″ Lindje 65.95° Veri 12.566667° Lindje65°57′00″ Veri 12°34′00″ Lindje 65.95° Veri 12.566667° Lindje
Sipërfaqja 187 km2
Popullsia 7.378 banorë 2004
Dendësia 39,45 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Alstahaugværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1622
Vendndodhja
Sandnessjøen (Norvegjia)
Sandnessjøen
Alstahaug – harta_foto
www.alstahaug.kommune.no

Alstahaug është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 187 km² dhe popullsi 7378 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]