Altuna Sejdiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Altuna Sejdiu (* 14 korrik 1985) është një këngëtare shqiptare,me origjine nga Kosova , Maqedonis, nofka Tuna.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Tuna këndonte që kur ishte 15 vjet. Ajo me këngët e saj ritmike është bërë shumë shpejt e pëlqyer në Kosovë, Maqedoni dhe ne Shqipëri. Ajo me këngët e saj ritmike është bërë shumë shpejt e pëlqyer në Kosovë, Maqedoni dhe ne Shqipëri. Joshese edhe pse servir performancen e nje vajze te forte, Tuna ka krijuar imazhin skenik te vajzes çapkene. U be e njohur me kengen Machomen me te cilen u shpall fituse e festivalit Nota-fest ne Shkup. Eshte bija e sportistit me te njohur ne historine shqiptare, Shaban Sejdiut nga fshati Bllac i Shkupit.

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Këngëtarja e njohur per disa histori dashurie që i ka bërë publike, ka vendosur ti jap fund beqarisë. Më 4 prill 2010 ajo u martua me Rilind Rekën.

Të dhëna[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatesia: 1.70 Pesha: 60 Ngjyra e syve: e gjelbert Ngjyra orgjinale e flokeve: bjonde.

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Titulli Pozita ne Top-Liste Album
CH Singles GER Singles AUT Singles KS Singles
2004 "Tuna" - - - -
2006 "Ska me Diktature" - - - -

Këngët shqiptare[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 12 Muaj
 • Piroman
 • S'ka me diktaturë
 • Kiss, Kiss
 • Hey Xhuxh
 • Inati
 • Hajde
 • Forca e Femrës (ft Jolinda)
 • Testamenti
 • Bileta
 • E Boj Nxeht (ft. Vig Poppa)
 • Vibe (ft. Dafina Zeqiri dhe 2po2 )
 • Pse Jo
 • Dysheme
 • Bebi i Vitit te Ri (ft. Noizy)
 • I Asaj
 • Fenix (ft. cozman )
Viti Titulli Pozita ne Top-Liste Album
CH Singles GER Singles AUT Singles KS Singles
2010 "Vibe (ft. Dafina Zeqiri&2po2) - - - 2

I Asaj Vibe (ft. Dafina Zeqiri dhe 2po2 ) Dysheme Njo (ft. Skillz ) Diten ta boj nat ( ft. Geti dhe Meda )

Koncertet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Koncert me Ramushin 2007
 • KTV Festat e Fundvitit 2008
 • Top Fest

Lidhja te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]