Altuna Sejdiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Altuna Sejdiu (* 14 korrik 1985) është një këngëtare shqiptare,me origjine nga Maqedonia, e cila njihet me emrin TUNA.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Tuna ka kenduar qe ne moshen 15 vjecare. Ajo me këngët e saj ritmike është bërë shumë shpejt e njohur dhe e pelqyer në Kosovë, Maqedoni dhe ne Shqipëri.Me kengen Fenix ajo kaloi majat dhe u be e njohur ne shume vende te botes.Ajo me këngët e saj ritmike është bërë shumë shpejt e pëlqyer në Kosovë, Maqedoni dhe ne Shqipëri. Joshese edhe pse servir performancen e nje vajze te forte, Tuna ka krijuar imazhin skenik te vajzes çapkene. E nisi me kengen e pare Machomen me te cilen u shpall fituse e festivalit Nota-fest ne Shkup.Dhe kenga e saj e fundit eshte Fenix Remix,nje bashkepunim me Ghetto Geasy-n dhe Cozman.

Dy albume të edituara, 15 çmime të fituara, 10 vjet në skenë, një emër tashmë i njohur për të gjitha gjeneratat e muzikdashësve të muzikës argëtuese shqipe, kështu mund ta përmbledhim shkurt këngëtaren tonë Altuna Sejdiu – TUNA. 

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Tuna ka lindur me 14 Korrik. Femijerine e ka kaluar ne Skopje me familjen,ne Maqedoni.Flet plot 5 gjuhe;turqisht,serbisht,anglisht,shqip,greqisht dhe maqedonisht.

Ka studuiar ne Yahya Kemal College dhe me pas ka mbaruar studimet ne University of New York in Thessaloniki,Greqi.

Të dhëna[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri dhe mbiemri: Altuna Sejdi  Gjatësia: 1.73cm  Pesha: 57 kg  Ngjyra e syve: E gjelbërt  Ngjyra e flokeve:Bionde  Ushqimi i preferuar: Kuzhinë italiane  Pija e preferuar: Portokall i shtrydhur  Këngëtarja e preferuar: Lauryn Hill  Ngjyra e preferuar: Tirkiz, petrol  Sporti i preferuar: Kick box  Sportisti i preferuar: Shaban Sejdiu – babi im, ish kampion në mundje  Hobi: Gym

Cmimet e fundit[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Ka marre cmimin Femra e Vitit 2013
 • ka dale ne vend te pare si shqiptarja me me shume klikime

Diskografie[redakto | redakto tekstin burimor]

Albumet

Viti Titulli Pozita ne Top-Liste Album
MC DSP KS AL
2003 "Tuna" 1 1 1 28
2005 "Testamenti" 2 23 8 14
2006 "Ska me Diktature" 1 1 1 1
2007 "Hajde" 2 1 13 15
2011 "Shpirti e Dashuruar" 6 3 15 8
2012 "N.E.R.D." 1 3 1 1
2013 "Fresh Look" 1 1 1 1
2014 " Stop and Think " - - - -

Single's[redakto | redakto tekstin burimor]

2000:

 • Zhigallo

2001:

 • Të Ikim së bashku
 • Si mundet Kështu
 • Të Jetojmë

2002:

 • Ciao Macho Man

2003:

 • 12 Muaj

2004:

 • Piroman
 • Ma Duhesh Ti

2005:

 • Testamenti
 • Asgjë në kët Botë

2006:

 • 1000 Arsye
 • Ska më Diktaturë
 • Psikoloket
 • Bardh e Zi

2007:

 • Kiss Kiss
 • Bileta
 • Forca e Femrës

2008:

 • Hey Xhuxh
 • Inati
 • Hajde

2009:

 • Interes

2010:

 • Me Pa Fun
 • Vibe
 • Pse Jo

2011:

 • Dynshëme

2012:

 • E Para e Fundit
 • E Boj Nexht
 • Challenge
 • I Asaj
 • Explosion

2013:

 • Unë Jam Ri
 • Gabojn Part II
 • Roxanne
 • Fenix
 • Juugo

2014

 • Fenix(Remix)
 • Babe
 • MMV (Feat. Ghetto Geasy)

Koncertet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Tuna Sejdiu I (Live Concert) 2001
 • Tuna Sejdiu II (Live Concert) 2002-2003
 • Tuna Sejdiu III (Live Concert) 2004
 • Testamenti Tour 2005-2006
 • Psikoloket KS Tour 2006-2007
 • Koncert me Ramushin 2007
 • KTV Festat e Fundvitit 2008
 • Hajde Tour 2008-2009
 • Hate me, Love me Tour 2012
 • 100 Vjet Shqipëria 2012-2013
 • N.E.R.D. Tour 2013
 • Fenix Tour 2014

Lidhja te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]