Amelia Earhart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Amelia Earhart është e limdur më 24. korrik 1897, në Atchinsons, Kansas, SHBA, u zhduk mbi Pacifik më 2 korrik të vitit 1937, ka qenë pionere e aviacionit amerikan dhe luftëtare për të drejtat e grave.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Amelia ka qenë gruaja e parë e cila me aeroplanin me tremotor ka fluturuar Atlantikun verior si udhëtare më 17 dhe 18 qershor të vitit 1928.