Arkitekt Kasemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Arkitekt Kasemi (Reis Mimar Kasemi 1570-1650) ishte mjeshtër i arkitektures klasike osmane. U lind në fshatin Gremsh të Tomorricës, Skrapar. Studimet e larta për arkitekturë i kreu në Stamboll dhe u radhit ndër ndihmësit më të afërt të arkitekt Sinanit. Ai ka shërbyer si kryearkitekt i Perandorisë Osmane si dhe ka krijuar vepra monumentale origjinale si Qoshku Bagdad, Qoshku Revan, Xhamia me Fajance në Stamboll si dhe mjaft vepra në Shqipëri si bujtina, ura, banja dhe trasenë e rrugës mesjetare Berat-Korçë.

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]