Arra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Arra
Arra
-
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: -
Klasa: -
Fisi: -
Familja: -
Grupi: Juglans
Grupi

Shiko listen

Arra e butë (lat. Juglans regia) është pemë ushqyese dhe shëruese. Për mjekim shfrytëzohen gjethet dhe fruti i saj. Si ilaç gjethet e Arrës së butë përdoren për shërimin e sëmundjeve të mushkërive, për pastrimin e gjakut, shërimin e gungave, katarin e zorrëve. Po ashtu ndihmon shërimin e shiritit, kalljen e mukozës si dhe forcon organet e tretjes së ushqimit, shëron pezmatimet e syrit dhe qet jashtë parazitët e zorrëve. Nga fruti i Arrës së butë fitohet vaji i cili përdoret për ushqim.

Lista[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Sektori Juglans. Rritet në lartësi 20-45 m, me frute të forta. Zhvillohet nga Evropa jug-lindore deri në Azinë qendrore.
    • Juglans regia - arra persiane/arra e butë
      Fruti i arrës së butë
    • Juglans sigillata
  • Sektori Rhysocaryon - në Ameriken jugore dhe veriore.
    • Juglans australis në teritorin e Argjentinës
    • Juglans brasiliensis në teritorin e Brazilit
    • Juglans californica në teritorin e Kalifornisë
    • Juglans hindsii
    • Juglans hirsuta
    • Juglans jamaicensis
    • Juglans major arra e Arizonës
      • Juglans major
    • Juglans microcarpa arra e Teksasit
      • Juglans microcarpa
    • Juglans mollis arra meksikane
    • Juglans neotropica
    • Juglans nigra arra e zezë
    • Juglans olanchana
    • Juglans peruviana
    • Juglans soratensis
    • Juglans steyermarkii - Guatemalë
    • Juglans venezuelensis - Venecuelë
  • Sektori Cardiocaryon. Rritet në lartësi 40-90 cm me frute të buta. Zhvillohet ne veri-lindje të Azizë dhe në lindje të Amerikës Jugore
    • Juglans ailantifolia
    • Juglans cinerea arra e puterit
    • Juglans mandschurica
Arra Japoneze
Hibrite
  • Juglans × bixbyi Rehd. - J. ailantifolia × J. cinerea
  • Juglans × intermedia Carr. - J. nigra × J. regia
  • Juglans × notha Rehd. - J. ailantifolia × J. regia
  • Juglans × quadrangulata (Carr.) Rehd. - J. cinerea × J. regia
  • Juglans × sinensis (D. C.) Rehd. - J. mandschurica × J. regia
  • Juglans × paradox Burbank - J. hindsii × J. regia
  • Juglans × royal Burbank - J. hindsii × J. nigra