Ashoka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Skeda:Ashoka2.jpg
Ashoka, mbret indiasë

Ashoka apo Ashoka i Madh ishte mbret indas i cili diku rreth vitit 273 dhe 232 p.e.sonë krijoi një perandoriAzinën jugore. Gjatë sundimit të tij ai përhapi budizmin në tërë Indinë.