Atlético Madrid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Atlético Madrid
378px-Atletico Madrid logo.svg.png
Emri i plotë Club Atlético de Madrid S.A.D.
Nofka Los colchoneros (The mattress makers)
Themeluar 26 Prill, 1903
(si Athletic Club de Madrid)
4 Tetor, 1939
(as Club Atlético de Madrid)
Arena Vicente Calderón,
Madrid, Madrid
Spain
(Kapaciteti: 54,851 ulëse)
Presidenti Flag of Spain.svg Enrique Cerezo
Flag of Spain.svg Gregorio Manzano
Liga La Liga ,
2008–09 La Liga, 4
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir


Club Atlético de Madrid S.A.D. (i njohur në anglisht si Atlético Madrid,Atletico Madrid ose thjeshtAtleti) është një ekip futbollistik spanjoll i vendosur në Madrid që luajnë në Primera Division e La Ligas. Stadiumi i tyre i shtëpisë është Vicente Calderón (stadion), i cili aktualisht mban deri në 55.000 spektatorë. Ky klub është një nga më të suksesshëm në historinë e Ligës spanjolle, duke fituar të dyja , si atë La Liga dhe Copa del Rey për nëntë herë , duke përfshirë një fitore të dyfishtë në 1996. Ata gjithashtu fituan UEFA Kupa në 1962 dhe UEFA Liga e Kampionëve si ndjekës (në finale) dhe Intercontinental Cup fitues në 1975.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra momentale[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 31 Janar 2014[1]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Spain.svg Pt Dani Aranzubia
2 20px Mb Diego Godín
3 Flag of Brazil.svg Mb Filipe Luís
4 Flag of Spain.svg Mf Mario Suárez
5 Flag of Portugal.svg Mf Tiago (zëv–Kapiten)
6 Flag of Spain.svg Mf Koke
7 Flag of Spain.svg Sm Adrián López
8 Flag of Spain.svg Mf Raúl García (Kapiteni i 3të)
9 Flag of Spain.svg Sm David Villa
10 Flag of Turkey.svg Mf Arda Turan
11 20px Mf Cristian Rodríguez
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
12 Flag of Belgium.svg Mb Toby Alderweireld
13 Flag of Belgium.svg Pt Thibaut Courtois (në huazim nga Chelsea)
14 Flag of Spain.svg Mf Gabi (Kapiten)
17 Flag of Spain.svg Mb Javi Manquillo
18 20px Mb José Giménez
19 Flag of Spain.svg Sm Diego Costa
20 Flag of Spain.svg Mb Juanfran
21 Flag of Brazil.svg Mf Diego
22 20px Mb Emiliano Insúa
23 Flag of Brazil.svg Mb João Miranda
24 20px Mf José Sosa (në huazim nga Metalist Kharkiv)

Në huazim[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Spain.svg Pt Sergio Asenjo (tek Villarreal deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Portugal.svg Mb Sílvio Pereira (tek Benfica deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Spain.svg Mf Rubén Pérez (tek Elche deri më 30 Qershor 2014)
20px Mf Thomas Partey (tek Mallorca deri më 30 Qershor 2014)
Flag of France.svg Mf Josuha Guilavogui (tek Saint-Étienne deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Spain.svg Mf Saúl Ñíguez (tek Rayo Vallecano deri më 30 Qershor 2014)
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Spain.svg Mf Óliver Torres (tek Villarreal deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Spain.svg Mf Sergio Cidoncha (tek Zaragoza deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Spain.svg Sm Pedro Martín (tek Numancia deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Spain.svg Sm Borja González (tek Deportivo deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Brazil.svg Sm Léo Baptistão (tek Betis deri më 30 Qershor 2014)

Shënime dhe referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Primer equipo (Spanish). Atlético Madrid. Vizituar në 31 Janar 2014.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]