Averøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Averøy (kthjellim).
Averøy
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Averøy
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Averøy
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jarle Haga (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:62°59′00″ Veri 7°33′00″ Lindje 62.983333° Veri 7.55° Lindje62°59′00″ Veri 7°33′00″ Lindje 62.983333° Veri 7.55° Lindje
Sipërfaqja 176 km2
Popullsia 5.477 banorë 2010
Dendësia 31,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Averøying
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0221
Vendndodhja
Averøy (Norvegjia)
Averøy
Averøy – harta_foto
www.averoy.kommune.no

Averøy është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 176 km² dhe popullsi 5477 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Averøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]