Bârsa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bârsa
Komunë
Vendndodhja
Bârsa (Rumania)
Bârsa
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 51.47 [1] km2
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Aldeşti, Bârsa, Hodiş, Voivodeni
Demografia
Popullsia 1,920 [2] banorë

Bârsa është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1,920 banorësh dhe sipërfaqe 51.47 km2. Komuna është formuar nga bshkimi i 4 fshatrave: Aldeşti, Bârsa, Hodiş, Voivodeni.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1489.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)