Belinkona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Belinkona
ita: Bellinzona, fre: Bellinzone
gjer: Bellinzona
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
17.363 banorë
/km² banorë/km²
Sipërfaqja 19.84km² km²
Administrata
Shteti Zvicër
Qarku Kantoni Tiçino
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare {{{faqezyrtareekuvendit}}}
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Belinkona, (italisht: Bellinzona, frengjisht: Bellinzone, gjermanisht: Bellinzona) është qytet në Zvicër.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Lien AdQ