Berghin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Berghin
Komunë
Vendndodhja
Berghin (Rumania)
Berghin
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 75,17 [1] km2
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Berghin, Ghirbom (Birnbaum), Henig (Henningsdorf), Straja (Hohenwarte)
Koordinatat 46° 4′ 0″ Veri

23° 44′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 2.129 [2] banorë

Berghin është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.129 banorësh dhe sipërfaqe 75,17 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Berghin, Ghirbom (Birnbaum), Henig (Henningsdorf), Straja (Hohenwarte).

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Zhvillimi demografik i komunës është si vijon:

Censusi Përbërja etnike
Viti Etnia Rumunët Hungarezët Gjermanët Të tjerë
1850 3.817 3.029 31 581 176
1900 4.995 4.066 53 800 76
1930 5.583 4.422 6 991 164
1966 3.845 3.324 3 518 -
1992 2.260 2.094 3 148 15
2002 2.169 2.035 14 34 86

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)