Bertrand Delanoë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bertrand Delanoë (2008)

Bertrand Delanoë (i lindur më 30 maj 1950) është një politikan francez, dhe ka qenë kryetari i bashkisë së Parisit që nga viti 2001. Një anëtar i Partia Socialiste së Francës (PS), ai është konsideruar të jetë një kandidat i mundshëm për Presidentin e Republikës Franceze në 2012[1]. Delanoe ka lindur në Tunis, Tunizi nga baba francezeo-tunizian dhe nga nënë franceze. Ai shkoi në Francë me familjen e tij kur ishte adoleshent.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Bertrand Delanoë

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Burke, Jason. "Definitively a mayor à la mode", London: The Observer, 6 January 2008. Korrigjuar më 18 February 2009.