Birchiş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Birchiş
Komunë
Vendndodhja
Birchiş (Rumania)
Birchiş
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 102,28 [1] km2
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Birchiş, Căpâlnaş, Ostrov, Virişmort
Demografia
Popullsia 2.040 [2] banorë

Birchiş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.040 banorësh dhe sipërfaqe 102,28 km2. Komuna është formuar nga bshkimi i 4 fshatrave: Birchiş, Căpâlnaş, Ostrov, Virişmort.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1596.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)