Boboshti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Montenegro.svg Fshatra në Mal të Zi
Noimage.png
Emri: Bobosht
Komuna: Komuna e Tivarit
Krahina etnografike/gjeografike: Krajë
Popullsi: -
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 56 metra
Gjerësia gjeografike: 42° 6' 55 Veri
Gjatësia gjeografike: 19° 16' 17 Lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Bobosht, (malazezisht: Бобовиште/Bobovište) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi. Shtrihet në gjers. gjeogr. veriore prej 42° 06′ 55" dhe të gjat. gjeo. lindore prej 19° 16′ 17".

Gjeografi[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Grafiku i ndërrimit të popullsisë gjatë shekullit XX

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003 vendbanimi Boboshti ka pasur 573 banor, ndërsa në vititn 1948 ka pasur 318 banor. Është karekteristik se nji numër i konsiderushëm gjindet përkohsisht jasht vendbanimit. Sa i përket strukturës nacinale popullsia i takon nacionalitetit shqiptarë (100%). Vendbanimi i ka 61 ekonomi familjare. Mosha mesatare e popullsisë është 43.1 vit. Nga kjo e dhënë shihet se ky është erast i rrallë tek vendbanimet shqiptare që popullsisa të jetë kaq e mplakur. Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Boboshti ka patur 3181 banor, 92 ekonomi familjare dhe 88 banesa.[1]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]