Bonifatius (kryegjeneral)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Bonifatius (edhe Bonifacius) (* para 413; † 432) ka qene një kryegjeneral romakoperëndimor dhe Patricius në shek e 5.p.e.s.

Ai shfaqet për herë të parë më 413 gjatë mbrojtjes së Marseille kundra Gotëve të Perëndimit Athaulf. Në Africa dëshmohet më vonë si comes Africae, qëndronte edhe ne kontakt personal me Augustinus von Hippo. Më 423 refuzoi ti binder pushtuesit Johannes dhe u rreshtua heret ne palen e fituesit te mevonshme Valentinian III.

Më 429 kundërshtoi urdherin e drejtuesve të tij për tu kthyer në Itali ; me gjasme ai i paska, kjo gje sipas Prokopit të Caesareas dhe Jordanes, ndaj dhe i pati thirrur Vandalët nën Geiserichne vend, gje qe vihet ne dyshim ne shkencen moderne. Jedenfalls bekämpfte er kurz darauf Geiserich, konnte sich gegen ihn jedoch nicht durchsetzen und wurde bald nach Italien abberufen ; offenbar waren die Streitigkeiten mit dem Hof in Ravenna beigelegt. Bonifatius genoss nun wieder die Gunst der einflussreichen Kaisermutter Galla Placidia, zumal in Italien der ehrgeizige Aëtius (der mit ihm und dem im Jahre 430 ermordeten Heermeister Felix um die tatsächliche Macht im Westreich konkurrierte) den Aufstand geprobt hatte und Bonifatius ihn nun bekämpfen sollte. Në betejën në Ariminum (Rimini) konnte Bonifatius sich gegen Aëtius tatsächlich durchsetzen, wurde aber in den Kämpfen schwer verwundet und starb bald darauf.

Bonifatius ishte i martuar me Pelegia që ishte gote, që ishte e besimit kristian Arian. Pas vdekjes së tij Aëtius u martua me vejushën, duke u kthyer me ndihmën e hunëve, me qëllim që të arrinte të merrte pasurinë embetur të Bonifatius .

Literatura[redakto | redakto tekstin burimor]