Brazii

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Brazii
Komunë
Vendndodhja
Brazii (Rumania)
Brazii
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 121,67 [1] km2
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Brazii, Buceava-Şoimuş, Iacobini, Mădrigeşti, Secaş
Demografia
Popullsia 1.293 [2] banorë

Brazii është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.293 banorësh dhe sipërfaqe 121,67 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Brazii, Buceava-Şoimuş, Iacobini, Mădrigeşti, Secaş.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1553.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)