Bruce Lee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bruce lee)
Shko te: navigacion, kërko
Bruce Lee
Bruce.jpg
Emri: Lee Jun Fan
Ditëlindja: 27 Nëntor 1940
Vendlindja: San Francisco, California, USA
Ditëvdekja: 20 Korrik 1973
Vendvdekja: Hong Kong
Rroga: $7,500
Role të shquar: Enter The Dragon , Return The Dragon
Gjatësia: 1.71 m
Bashkëshort(ja): Linda Lee Cadwell (17 Gusht 1964 - 20 Korrik 1973) (Ka Vdekur) 2 Fëmijë
Kombësia: Kinez , Amerikan
Faqja zyrtare: Bruce Lee Foundation

Bruce Lee, (李振藩; pinyin: Lǐ Zhènfān, sq.: Brus Li, lindi 27 nëntor, 1940, në San Francisco, California, ShBA; vdiq 20 korrik, 1973Hong Kong), ishte aktor i artit luftarak, filozof kinez, instruktor i artit luftarak si dhe themelues i stilit luftarak Jeet Kune Do. Njihet si aktori më me ndikim i artit martial (marcial) si dhe ikonë e shekullit XX.[1] Gjithashtu ishte babai i aktorit Brandon Lee dhe aktores Shannon Lee.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Brus Li lindi me 27 Netor të vitit 1940 në San FranciscoKalifornisë babai i tij ishte Lee Hoi-chuen një aktor kinez ndersa nena e tij ishte Grace Ho e cila ishte kineze por me origjin Kaukaziane. Brus Li ishte femija i parë i familjes, po ashtu Brus li kishte dy motra dhe nje vella 2 vite me te ri.

Emri[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri i tij i lindjes ishte Lee Jun-fan po ashtu Li në gjuhën kineze kishte dhe emra të tjerë si Li Yuanijin mirëpo amerikanët i vunë emrin Bruce dhe pesudonimi i emrit Lee dhe kshtu u vu emri Bruce Lee.

Familja[redakto | redakto tekstin burimor]

Babai i Brus Lisë Lee Hoi-chuen ishte një dirixhent operash kineze dhe aktor në Kinë dhe Japoni e Hong Kong ndërsa nëna e tij ishte amvise e pasur nga Hong Kong-u.

Lee Hoi-Chuen babai i Brus Li-së

Babai i tij u lagrua nga Kina kur Japonia okupoi Kinën dhe emigroi në Shtet e Bashkuara në fillim të fund vitit 1940, kur gruaja e tij e lindi Bruce Lee.

Mesimet e Para ne Kung Fuu[redakto | redakto tekstin burimor]

Brus Li edhe pse lindi në Amerikë, ai u rrit në Hong Kong dhe Babai i tij që në moshën 5 vjeqare e çoi tek mejshtri më i mirë i Kung Fu-së Wing Chu i cili e trajnoi Brus Li-në deri në moshën 19 vjeqare.

Jeta në Hong Kong[redakto | redakto tekstin burimor]

Brus Li ka jetuar në Hong Kong për 13 vite me vëllaun e tij Robert Lee, kreu shkollen fillore dhe të mesme dhe po ashtu morri mësime të karatesë në disa shkolla. Njëkohësisht u antarësua në Federatën e zonave luftarake Wu Shu ku korri sukses të jashtëzakonshëm dhe u dallua si nxënës shumë luftarak dhe teknik shumë i shquar.

Themelimi i Jeet Kune Do[redakto | redakto tekstin burimor]

Turnet[redakto | redakto tekstin burimor]

Luftërat[redakto | redakto tekstin burimor]

Bruce Lee ishte legjendë i arteve marciale.

Pregaditjet Fizke[redakto | redakto tekstin burimor]

Li ishte i njohur për palestër e tij fizike dhe e fuqishme, regjim palestër dedikuar për t'u bërë aq i fortë sa ai ndoshta mund. Pas ndeshjes së tij me Wong Man Jack në vitin 1965, Lee ndryshuar qasjen e tij në drejtim të trajnimit të arteve marciale. Lee mendonin se shumë artistë ushtarak të kohës së tij nuk kalojnë kohë të mjaftueshme për të kondicionuar fizike. Lee përfshirë të gjitha elementet e fuqisë të përgjithshëm palestër-muskulor, durim muskulare, durim kardiovaskulare dhe fleksibilitet. Ai u përpoq teknika tradicionale Bodybuilding për të ndërtuar muskujt e rëndë ose masive. Megjithatë, Lee ishte i kujdesshëm për të paralajmëruar se përgatitja mendore dhe shpirtërore ishte themelor për suksesin e trajnimit fizik në aftësitë e arteve marciale. Në Tao e Jeet Kune A, ai shkroi:

Trajnimi është një nga fazat më të shpërfillur të atletikë. Shumë kohë i është dhënë për zhvillimin e aftësive dhe shumë pak në zhvillimin e individit për pjesëmarrjen. ... JKD, në fund të fundit nuk është një çështje e teknikave të vogla por të spiritualitetit shumë të zhvilluar dhe physique. [73] Trajnimi peshe programit që Lee përdoret gjatë qëndrimit në Hong Kong në vitin 1965 vendoset theks të rëndë në krahë. Në atë kohë ai mund të kryejë biceps vetme curls në një peshë prej 70 deri në 80 £ (rreth 32-36 kg) për tri grupe të tetë repetitions, së bashku me forma të tjera të ushtrimeve, të tilla si squats, push-ups, curls kundërt, të përqendrimit curls, shtyn francezë, dhe të dy curls dore dhe curls kundërt dore. [74] repetitions ai kryera ishin nga 6 deri në 12 reps (në kohë). Ndërkohë që kjo metodë e trajnimit në shënjestër muskujt e shpejtë dhe e ngadaltë e tij dridhje, ajo më vonë ka rezultuar në shtim në peshë ose masë muskulore, duke i vënë Lee pak më shumë se 160 lb (rreth 72 kg). Lee është dokumentuar si ka edhe mbi 2.500 libra në bibliotekën e tij personale, dhe në fund arriti në përfundimin se "Një muskujve të fortë, është një muskul i madh", një përfundim ai kontestohet më vonë. [75] Bruce përgjithmonë eksperimentuar me rutinën e tij të trajnimit për të maksimizuar tij fizik Aftësitë dhe të shtyjë trupin e njeriut në kufijtë e saj. Ai punësuar rutinat shumë të ndryshme dhe ushtrime duke përfshirë litar skipping, e cila shërbeu trajnimin e tij dhe qëllimet Bodybuilding në mënyrë efektive.

Li besonte se muskujt e barkut ishte një nga grupet e muskujve më të rëndësishme për një artist ushtarak, pasi që praktikisht çdo lëvizje kërkon një shkallë të punës barkut. Mito Uyehara kujton se, "Bruce gjithmonë mendonin se në qoftë se barku juaj nuk është zhvilluar, atëherë keni pasur asnjë biznes duke bërë ndonjë mësimi të vështirë". Sipas Linda Lee Cadwell, edhe kur nuk e trajnimit, Lee do të kryejnë shpesh ulem ups dhe ushtrime të tjera të barkut në familje që jetojnë gjatë gjithë ditës, të tilla si gjatë shikuar televizor. Ajo tha se e Lee, "ishte Bruce një fanatik në lidhje me trajnimin ab. Ai ishte gjithmonë duke bërë ulem-ups, crunches, lëvizjet romake karrige, ngre këmbën dhe V-ups". [77] Lee trajnuar nga 7 në 9 am am, përfshirë stomakut, fleksibilitet, dhe të rrjedhshëm, dhe nga 11 am deri në orën 12 ai do të tren peshë dhe cikli. Një stërvitje tipike për Lee do të ishte për të drejtuar një distancë prej dy deri në gjashtë milje në 15 deri 45 minuta, në të cilën ai do të ndryshojnë me shpejtësi në intervale 3-5 minuta. Lee do të ngasin ekuivalentin e 10 milje (rreth 16 kilometra) në 45 minuta në një biçikletë stacionare. [78] [79] Lee do të ushtrojë ndonjëherë me litar kërcejnë dhe të vënë në 800 hedhje pas çiklizmit. Lee do të bëni ushtrime të kalit e lëkurës në duart e tij, duke përfshirë edhe futje duart e tij në kova e shkëmbinj të ashpër dhe zhavorrit. Ai do të bëjë mbi 500 repetitions e këtë në një ditë të caktuar. [80] Një artikull i Postës Kinës S. shkruan: "Kur një mjek paralajmëroi atë që të mos shkaktojnë dhunë shumë në trupin e tij, Bruce hodhi poshtë fjalët e tij. 'Trurin e njeriut mund të nënshtrojë çdo gjë, madje edhe dhimbje reale "-Brus Li-se". ja qi motren me te bukrit thoshte Lee!

Pregaditjet Piskologjike[redakto | redakto tekstin burimor]

Filozofia[redakto | redakto tekstin burimor]

Li është i njohur mirë si një artist luftarak, por ai gjithashtu studioi dramë dhe filozofi, derisa ishte student në Universitetin e Uashingtonit. Ai ishte i mirë-lexuar dhe kishte një bibliotekë të gjerë. Librat e tij e veta në artet marciale dhe filozofi luftuar janë të njohur për pohimet e tyre filozofike, si brenda dhe jashtë qarqeve të arteve marciale. Filozofia e tij eklektik shpesh pasqyruar bindjet e tij duke luftuar, edhe pse ai ishte i shpejtë për të pretendojnë se artet marciale e tij ishin vetëm një metaforë për mësimet e tilla. Ai besonte se çdo njohuri përfundimisht çoi në vetënjohjes, dhe tha se metoda e tij të zgjedhur nga vetë-shprehje ishte artet marciale. [99] ndikimet e tij përfshijnë Taoism, të Jiddu Krishnamurti, dhe Budizmi. [100] Në anën tjetër, filozofia Lee ishte shumë në kundërshtim me pikëpamje konservatore botërore mbrojtur nga Confucianism. [101] John pak thotë se Lee ishte një ateist. Kur u pyetën në vitin 1972 në lidhje me përkatësinë e tij fetare, ai u përgjigj, "asnjë lloj". [102] Po ashtu në vitin 1972, ai u pyet nëse ai besonte në Zot, dhe ai u përgjigj, "Për të qenë krejtësisht i sinqertë, unë vërtet nuk e bëjnë". [99] Citatet e mëposhtme pasqyron filozofinë e tij duke luftuar.

 • "Bëhuni i çrregullt... pa formë, si uji. Tani vendoseni ujin në një gotë, ai do të bëhet gotë. Vendoseni ujin në një shishe;.. do të bëhet shishe, vendoseni në një ibrik çaji,.. bëhet ibrik çaji. Uji mund të rrjedhë, zvarritet ose të pikojë apo të përplaset! Bëhu ujë, shoku im... "[103]
 • "Të gjitha llojet e dijes, në fund të fundit të çojnë në njohuri të vetë"
 • "Përdoreni vetëm atë që punon, dhe merreni nga çdo vend që mund të gjeni atë". [105]
 • "A nuk e mohojnë qasje klasike, thjesht si një reagim, ose ju do të keni krijuar një model dhe e zënë veten aty". [106]
 • "Kalit të shpejtë do të bëjë një budalla nga ju sa më shpejt".
 • "Unë gjithmonë mësoj diçka, dhe kjo është: të jeni gjithmonë vetja dhe të shpreheni veten, të keni besim në veten tuaj, mos shkoni atje dhe kërkoni për një personalitet të suksesshëm dhe ta kopjoni atë.
 • "Kjo nuk është rritje e përditshme, por rënie e përditshme. Hack larg në parëndësishëm".

Kariera Si Aktor[redakto | redakto tekstin burimor]

Brus Li preveq se ishte Kampion i Kong Fu-së atë kohë po ashtu Brus Li ka luajtur në disa filma dhe Seriale dhe ishte Rexhisor dhe Kishte ber disa skenare mbi disa Filma. Brus Li kishte vendos ta vazhdonte traditen e Familjes per tu ber aktor si babi i tij Lee Hoi-chuen i cili ishte Aktor dhe dirixhent opreash.

Brus Li ndërsa në Shtetet e Bashkuara 1959-1964, Brus Li braktisur mendimet e një karriere të filmit në favor të ndjekin artet marciale. Megjithatë, një ekspozitë arti në marciale Long Beach në vitin 1964 çoi përfundimisht në ftesën nga William Dozier për një audicion për një pjesë në pilot "Një Son Numri".Nuk tregojnë transmetuar, por Lee ishte i ftuar për rolin e Kato së bashku me Van Williams në serinë televizive Hornet Green. Shfaqja zgjati vetëm një sezoni, 1966-1967. Lee gjithashtu ka luajtur Kato në tre episode crossover e Batman. Kjo u pasua nga paraqitjet e ftuar në tri seri televizive: njeri i fortë (1967), Këtu vijnë Brides (1969), dhe Blondie (1969).

Brus Li njihet me disa Filma të Shquar si Enter the Dragon i cili kishte buxhet $850,000 dhe ishte i realizuar ne vitin 1973 po ashtu nihet me filmin ku ka një duel me artistine e madh Chuck Norris ai titullohet Way of the Dragon i realizuar ne vitin 1972 me buxhet 85,000,000 Dollar amerikan dhe disa filma të tjer si Game of Death etj...

Po Ashtu Brus Li esht i njohur i edhe si Regjisor dhe Skenarist.

Ylli Brus Li-së në Avenue e Stars ne Hong Kong.

Çmimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Brus Li në jetën e tij si luftëtar dhe aktor dhe artist ka fituar shum Qmime. Brus Li u emërua nga Time Magazine si një nga 100 njerëzit më me ndikim të shekullit të 20.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Aktrim[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Dark World: Duel of the Assassins (2003) (V) (Zërin) .... Iskavich Hoshito
 2. Si wang ta (1981) .... Billy Lo
 3. Game of Death (1978) .... Billy Lo
 4. Enter the Dragon (1973) .... Lee
 5. Qi lin zhang (1973)
 6. Meng long guo jiang (1972) .... Tang Lung (a.k.a. Dragon)
 7. Jing wu men (1972) .... Chen Zhen
 8. Longstreet .... Li Tsung (4 episodë, 1971)
 9. Tang shan da xiong (1971) .... Cheng Chao-an
 10. Longstreet (1971) (TV) .... Tsung, Li
 11. Marlowe (1969) .... Winslow Wong
 12. Here Come the Brides .... Lin (1 episodë, 1969)
 13. Blondie (1 episodë, 1969)
 14. Ironside .... Leon Soo (1 episodë, 1967)
 15. The Green Hornet .... Kato (26 episodë, 1966-1967)
 16. Batman .... Kato (3 episodë, 1966-1967)
 17. Ren hai gu hong (1960) .... Ah San
 18. Lei yu (1957)
 19. Zha dian na fu (1956) .... Lee Siu Lung
 20. Zao zhi dang cu wo bu jia (1956)
 21. Er nu zhai (1955)
 22. Ai xia ji (1955)
 23. Gu xing xue lei (1955)
 24. Gu er xing (1955)
 25. Ai (1955)
 26. Wei lou chun xiao (1953)
 27. Ci mu lei (1953)
 28. Ku hai ming deng (1953)
 29. Qian wan ren jia (1953)
 30. Fu zhi guo (1953)
 31. Ren zhi Chu (1951) .... Ngau Tsai
 32. Xi lu xiang (1950) (as Lee Siu Lung) .... Cheung
 33. Meng li xi shi (1949) (as Yam Lee)
 34. Fu gui fu yun (1948)
 35. The Birth of Mankind (1946)
 36. Golden Gate Girl (1941) .... Infant

Skenare[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Bruce Lee in G.O.D.: Shibôteki yûgi (2000)
 2. Bruce Lee: A Warrior's Journey (2000)
 3. Circle of Iron (1978)
 4. Game of Death (1978)
 5. Meng long guo jiang (1972)

Regji[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Bruce Lee: A Warrior's Journey (2000)
 2. Game of Death (1978)
 3. Meng long guo jiang (1972)

vdekja: bruce lee u fut ne telashe me nje band italiane ne amerike duke mos pasur nje barabarsi midis nacionalisteve ai u mundua ta ndryshoj por nje dit gruaja e tij e thirri ne telefon kryetarin e bandes dhe i tregoi per qellimet e bashkeshortit te saj dhe ata qe te mos i pengonte bruce lee ne rrugene tyre vendosen ta vrasin

Produksione[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Game of Death (1978)
 2. Enter the Dragon (1973)
 3. Meng long guo jiang (1972)

Vdekja[redakto | redakto tekstin burimor]

Qysh me 10 Maj te vitit 1973 ne Studion e Raymond Chow Brus Li u rrezua dhe ankohej per disa dhimbjet te forta koke dhe u qua ne spitalin Budist ku doktoret diagnostikuan nje koplikim ne Edemën cerblrale dhe kto probleme e përcollën deri ne diten kur vdiq.

Me von 20 Korrik te vitit 1973 pas nje darke me aktorin George Lazenby Li shkoi ne shtepine e koleges se tij Betty Ting ku papritmas Brusi Li filloi te ndjente dhe te ankohej per dhimbje te forta koke sipas Linda Lisë gruas se tij dhe aktores Betty Ting Li kerkoi nje tablet qetsimi Aspirin i cili thuhet se mund ta ja ket veshtirsuar gjendjen e trurit te tij dhe Brus Li ne ora 4 pas dite u qua me nje abulance ne Spitalin Mbetresa Elizabet Kowloon,Hong Kong por me te britur ne spital Brus Li vdiq.

Autopsia tregonte se Brus Li vdiq pas fryres se trurit te tij ne Edemen Cerbrale si pasoje e Raksioneve Alergjike ndaj qesuesve dhe ilqave qe relaksojn muskuj. Kete e tha ne nje intevist ne vitin 2005 Regjisori Raymond Chow i cili kishte ber disa filma me Brus Li-ne.

Burs Li u varros ne Seattle te SH.B.A-ve ne varrim morren pjesë Gruaja Linda Li motrat e tij dhe i vellau Robert Li po ashtu dhe shum figura te njohura si Chuck Norris,George Lazenby,Dan Inosanto dhe shum fansa te Brus Li-se.

Vendvarrimi i Brus Lis dhe birit te tij Brandon Lee

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Joel Stein (1999): TIME 100: Bruce Lee. Time. Vizituar në 30 maj 2008.

[1]