Budeşti (Bistriţa-Năsăud)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Budeşti
Komunë
Vendndodhja
Budeşti (Rumania)
Budeşti
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema e qarkut Qarku Bistrița-Năsăud
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 53,15 [1] km2
Kodi Postal 427020
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Budeşti, Budeşti-Fînaţe, Ţagu, Ţăgşoru
Demografia
Popullsia 2064 [2] banorë

Budeşti është një komunë në qarkun Bistrița-NăsăudRumani. Ka një popullsi prej 2064 banorësh dhe sipërfaqe 53,15 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Budeşti, Budeşti-Fînaţe, Ţagu, Ţăgşoru.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)