Buenos Aires

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Buenos Aires
Ciudad Autónoma de Buenos Aires
—  qytet autonom  
Njohur si Mbretëresha e El Platas, Paris i Amerikës Jugore, Kryeqyteti i Tangos, Qyteti i librave, Parisi i Pampas,[1] Kryeqyteti kulturor i Amerikës latine[2]
stema_figura
Stema
Bandera de la Ciudad de Buenos Aires.svg
Flamuri
Pamje nga Buenos Aires
Administrimi
Shteti Argjentina Argjentina
Guvernatori Mauricio Macri (PRO)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:34°36′12″ Jug 58°22′54″ Perëndim 34.603333° Jug 58.381667° Perëndim34°36′12″ Jug 58°22′54″ Perëndim 34.603333° Jug 58.381667° Perëndim
Sipërfaqja 203 km2
 •  aglomerati 4.758 km2
Popullsia 2.891.082 banorë
 •  aglomerati 12.801.364 banorë
Dendësia 14.241,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi porteño (m), porteña (f)
Themelimi 1536
Zona Kohore UTC-3
Prefiksi 011
Kodi Postar C1000–1499XXX
Vendndodhja
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Argjentina )
www.buenosaires.gov.ar
(spanjisht )

Buenos Aires është kryeqyteti i Agjentinës.

Buenos Aires është kryeqytet i Argjentines, qe do te thot Ajr i paster, kurse Argjentina e merr emrin nga argjendi,ngase kur spanjollet kur e zbuluan/kolonizuan mendonin se ky vend ishte shume i pasur me kete metal.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Mitchell Owens: Travel+Leisure: Buenos Aires Reinventing Itself. Travelandleisure.com. Vizituar në 2 Maj 2012.
  2. ^ Sitio oficial de turismo de la Ciudad de Buenos Aires. Bue.gov.ar. Vizituar në 2 Maj 2012.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Buenos Aires

Stampa:Link FA