Ca pika shiu ranë mbi qelq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ca pika shiu ranë mbi qelq.jpg

Ca pika shiu ranë mbi qelq poezi nga Ismail Kadare. Shtëpia botuese Onufri.

"Ca pika shiu ranë mbi qelq" është përmbledhje poetike e poezive më të zgjedhura të shkrimtarit Ismail Kadare. Tek lexon këto lirika me subjekt dashurie, bindesh më vonë se ke hapur një fletë tronditëse nga historia njerëzore...

vargjet e poezisë :
ca pika shiu rane mbi qelq.
per ty une befas ndjeva mall.
jetojme te dy ne nje qytet,
dhe rralle shihemi sa rralle.
edhe m'u duk pak e cuditshme
si erdh kjo vjeshte ky mengjes
me qiejt e ngrysur pa lejleke
dhe shirat pa ylber ne mes.
dhe thenia e vjeter e heraklitit
sec m'u kujtua sot per dreq :
"te zgjuarit jane bashke ne bote,
kurse te fjeturit jane vec".
ne c'enderr kemi rene kaq keq,
qe dot s'po zgjohemi valle ?
ca pika shiu rane mbi qelq
dhe une per ty sec ndjeva mall