Carles Puyol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Carles Puyol
Carles Puyol 18abr2007.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Carles Puyol i Saforcada
Data e lindjes 13 Prill 1978 (36 vjeçar)
Vendi i lindjes La Pobla de Segur, Spanja
Gjatësia 1,78 m (5 ft 10 in)
Pozita ne fushë Qendër mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual FC Barcelona
Numri 5
Kariera në rini
1996–1999 FC Barcelona B
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gola)
1999– FC Barcelona 263 (5)[1]
Ekipi kombëtar
2000– Spanja 058 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 21:35, 6 April 2008 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më November 15, 2006

Carles Puyol Soforcada është një futbollist spanjoll.

Lindi me 13 prill1978 në La Pobla de Segur (Provincë e LLeides, Cataloni).

Luan mbrojtës qendror dhe ekipi i tij i parë ishte FC Barcelona, ku u rrit si lojtar dhe si person në këtë akademi. Është mbrojtës qendror(dhe kapiten aktual) i Fc Barcelones dhe i kombëtares se Spanjës. Lojtar me një fizikus te hatashëm, kualitet në teknik dhe i shpejt. Dallohet për hyrjen e tij në çdo ndeshje më të njejten formë.

Debutoi në ekipin e parë të FC Barcelonës në sezonin 1999-2000, me dy tetor në Valladollid në një ndeshje të La Ligës kundër Real Valladollid. Në sezonet e para të tij në ekipin e parë të FC Barcelonës ai luante si mbrojtës i djathtë, po shpesh herë edhe si mesfushor qendror. Njihet si një lojtar qe përshtat në shumë pozita në fush. Prej ardhjes së Radomir Anticit në vitin 2003 Carles Puyol luan mbrojtës qendror me mjaft sukses. Ka më shumë se 150 ndeshje si kapiten i skuadrës.

Ekipi Sezoni Liga Kupa Evropa Gjithsej
Ndeshjet Gollat Ndeshjet Gollat Ndeshjet Gollat Ndeshjet Gollat
FC Barcelona B 1996-1997 1 1 1 1
1997-1998 36 1 36 1
1998-1999 38 2 38 2
1999-2000 8 0 8 0
Gjithsej 83 4 0 0 0 0 83 4
FC Barcelona 1999-00 24 0 0 0 0 0 24 0
2000-01 17 0 0 0 0 0 17 0
2001-02 35 2 0 0 10 0 45 2
2002-03 32 0 0 0 14 0 56 0
2003-04 27 0 0 0 7 0 34 0
2004-05 36 0 0 0 8 0 44 0
2005-06 36 1 0 0 12 0 48 1
2006-07 35 1 6 0 8 1 49 2
2007-08 10 1 1 0 5 1 12 1
Gjithsej 252 5 7 0 64 2 318 6
Gjithsej kariera 335 9 7 0 64 2 401 11

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ ESPN (Anglisht, edicioni 25 qershor 2007)