Copa del Rey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Lua error in Module:HtmlBuilder at line 33: attempt to concatenate field 'val' (a nil value).


Copa del Rey ose (shqip:Kupa e Mbretit) është një garë vjetore e klubeve të futbollit spanjoll. Emri i plotë është Campeonato de España – Copa de Su Majestad el Rey de Fútbol (Kampionati i Spanjë - Kupa e madhërisë së tij Mbretit për futboll)

Kompeticioni u themelua në vitin 1902. FC Barcelona ka fituar kupën më tepër herë, me 25 fitore.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gara per here të parë filloj në vitin 1902 pasi Carlos Padrós, më vonë president i Madrid FC, sugjeroj një kompeticion të futbollit për të festuar kurirzimin e Mbretit Alfonso XIII.

Trofeu[redakto | redakto tekstin burimor]

Fituesit dhe ndjekësit[redakto | redakto tekstin burimor]

Finalet[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]