Demi Lovato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Demetria Devonne Lovato
DemiLovatoApr09.jpg
Demi Lovato në premierën e Hanna Montana
Emri: Demetria Devonne Lovato
Ditëlindja: 20 gusht 1992
Vendlindja: Dallas, Texas,ShBA
Role të shquar: Mitchie Torres (Camp Rock),Sonny Monroe (Sonny with a Chance) etj.
Filma & seriale 
 shquar:
Sonny with a Chance, Camp Rock, Princess Protection Program etj.
Pseudonime: Demi Lovato
Kombësia: meksikane, italiane e irlandeze
Faqja zyrtare: www.demilovato.com

Demetria Devonne Lovato (20 gusht 1992) është aktore, këngëtare dhe tekstshkruese amerikane. Ajo njihet më së shumti në rolin e Mitchie Torres (Camp Rock), Sonny Monroe (Sonny with a Chance). Ajo albumin e parë debutues e lansoi më 23 shtator 2008 i titulluar "Don't forget". Albumi mori vendin e dyte në shitjet e 200 Billboard mbi 89.000 kopje në javën e parë. Lovato ka lëshuar albumin e saj të dytë, "Here we go Again", më 21 korrik 2009. Ky album zuri vendin i parë në Billboard 200 shitur mbi 108.000 kopje në javën e parë.

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Lovato u lind në Dallas, Texas nga Patrick Lovato dhe Dianna Bonheur Hart De La Garza. Ajo ka një motër më të vjetër dhe një motër e gjysmë Madison De La Garza. I ati i saj u transferua në New Mexico pas martesës me nënën e Demit martesë kjo që përfundoi në 1994.Lovato ka shprehur edhe në një intervistë në vitin 2011 se ajo kishte pasur një "marrëdhënie jo ë shendetshme me ushqim" që nga mosha 8 për shkak të dhunës psikologjike përjetuar si një fëmijë, dhe të vetë-gjymtuar kyçet e duarve të saj për të përballuar me emocionet e saj dhe depresioni që nga mosha 11

Fillimet e karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Lovato filloi karrierën e saj në moshën shtatë vjeçare në serinë e fëmijëve Barney & Friends si Angela, duke u paraqitur së bashku me miken e saj të një kohe të gjatë Selena Gomez.Lovato mori rolin udhëheqës në Camp Rock, [21] dhe një marrëveshje me Records Hollywood në fillim të 2008. [20] Në Camp Rock ajo luajti rolin e Mitchie Torres, një katermbedhjete vjeçare me shpresë për t'u bërë një këngëtare. Filmi u shfaq më 20 qershor, 2008 në Shtetet e Bashkuara në Disney Channel me 8.900.000 shikues, . [22] Në qershor 2009 Lovato luajit në Princess Protection Program si Princesha Rosalinda se bashku me Selena Gomez në Disney Channel. [27] Lovato u bashkua Diseny's Friends for Change një organizatë qe promovon sjelljet e mira shoqerore dhe shfaqet në njoftimet e saj si shërbim publik për të rritur ndërgjegjësimin për çështjen në Disney Channel. [28] Demi Lovato, Selena Gomez, Miley Cyrus, dhe Jonas Brothers regjistruan "Send It On", këngë që shërbeu si melodi për organizimin në vitin 2009. Kënga ka debutuar në Billboard Hot 100 në # 20. [29] [30 Disney 's Friends for change i drejtuan të gjitha të ardhurave të saj nga "Send It On" për organizatat bamirëse e mjedisit të Fondit Konservimit në botë . [29] Demi Lovato dhe Joe Jonas "Make a Wave" në 2010, kenga e dytë bamirëse që aktualisht shërben si melodi për Diseny's Friends for Change.Turneu ne Ameriken Jugore [45] ishte turneu i saj të parë ndërkombëtar. Turneu filloi më 23 maj 2010, në Santiago Kili dhe përfundoi më 28 maj, 2010 në Sao Paulo, Brazil .Ajo më vonë u bashkua me Jonas Brothers Live Concert në turne si një mysafir i veçantë. [46] Lovato braktisi turneut më 30 tetor 2010, në mënyrë që të hyjë në një qendër rehabilitimi për të trajtuar çështjet fizike dhe emocionale.Albumi i tretë i Demi Lovato "Unbroken" u lëshua më 20 shtator, 2011. [55] [56] Lovato filloi të punojë në albumin në korrik 2010, para marrjes së trajtimit. Ajo kishte përshkruar atë si me shume Pop dhe R & B , duke përmendur Keri Hilson dhe Rihanna, si frymëzimin .Kenga "Skyscraper", u shfaq më 12 korrik, 2011. [59] Lovato shënoi debutimin e saj të parë top 10 në Billboard 100, si debuts "Skyscraper" në numrin 10. [60]

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Albumi i parë i Lovatos është Don't Forget që u realizua më 23 Shtator, 2008. Ajo në javën e parë shiti gjithsej 89,000 kopje. Albumi i saj i dytë është Here We Go Again që u realizua më 21 Korrik, 2009. Në javën e parë ajo shiti gjithsej 108,000 kopje. Ndërsa albumi i saj i tretë është Unbroken.Albumi i katërt quhet D E M I në këtë album ajo ka përmbledhur të gjitha emocionet e saj dhe mesa duket qdo këngë i është kushtuar dikujt.P.sh "Nightingale" i ështe kushtuar një shoku të saj i cili ndërroi jetë në moshën 13 vjeqar,"Something that were not" i është kushtuar Niall Horan,"Without the Love" i është kushtuar Joe Jonas,"Warrior" i është kushtuar vetvetes etj.

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo shkroi këngën "For the love of a daughter" për babain e saj. Ajo ka pasur probleme me babain e saj.Ajo ka pasur një lidhje me Wilmer Valderrama në vitin 2011.Ajo është katolike dhe lutet me bandën e saj para se të performojnë.Ajo kishte shoqëri me Selena Gomez duke e ditu se Lovato kërkoi Gomez të ulej e të ngjyrosnin me ngjyra. Më 12 Mars, 2010 Lovato konfirmoi se isht në lidhje me Joe Jonas. Por më 24 Mars,2010 Lovato përmes Twitter konfirmoi se ajo dhe Joe nuk ishin më bashkë.Por në një intervistë Joe kishte thënë se Ai dhe Demi nuk e kishin të lehtë atë lidhje por ai ceku se ende ishin miq.Në vitin 2010, Lovato për ditëlindjen e saj të 18 bleu një shtëpi në Los Angeles.Lovato gjithashtu kishte blerë një shtëpi në Toluca Lake,LA.Ajo shtëpi kishte kushtuar 1.88 milion $ dhe e kishte blerë kur ishte vetëm 16 vjecare. Në vitin 2010 ajo u shkëput nga Disney për të hyr në Rehabilitim për probleme fizike dhe emocionale.Ndërsa në vitin 2011 ajo u kthye në skënë dhe shkroi shumë këngë të reja ndër to ishin dhe hitet "Scyscraper" dhe "Give your Heart a break". Lovato ka një motër për të cilën se kishte ditur se ekzistonte,ajo është 30 vjece.Ka edhe dy motra te tjera Dallas dhe Madison