Demir Hisari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Demir Hisari
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
9497 (2002) banorë
20 km/2 banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Republika Maqedonisë
Qarku Manastir (Bitola)
Adresa e kuvendit
Kodi postal 7240
Prefiksi telefonik +389 (0) 47
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

== Historia ==Demir Hisar apo Sfeti Gradi si na e meson Historia Shqiptare, ktu ne këtë vend/qark të Manastirit Skënderbegu e mbante mexhlisin me burrat e kohës! Duke patur parasysh rrethanat, kjo pjesë ra ne duart e Sllaveve apo ne thjesht ne duart e Serbise pas Shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Duke ju mohuar Shqiptarëve pjesët dërrmuese se trungut shqiptarë, kjo pjesë bashke me 2/3 e trojeve shqiptare ra ne duart, e fqinjeve tane! Kjo pjese e Shqipërisë Lindore ka patur shqiptarë te dy besimeve myslimanë dhe ortodoksë! Prej 1912 e gjer me sot shumica e shqiptarëve te besimit ortodoksë janë asimiluar dhe pjesa tjetër kanë ikur për në Amerikë dhe Europë. Në kohën e Rankoviqit, shumica e shqiptarëve u deklaruan si sllave duke ndrruar emra mbiemra nga friga se do të pushkatoheshin nga ushtria sërbe e Rankoviqit! Pjesa myslimane nji pakicë fare ngeli aty ku edhe sot ne ditet tona jane diku 5% shqiptarë (mysliman).

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]