Dinastia e Progonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Dinastia e Progonit është njohur si dinasti shqiptare fisnike dhe familje ndër më parat, mbajtja e tokave rreth Krujës për 26 vjet nën Perandorinë Bizantine, Despotatin e Epirit dhe Mbretëria serbe [1]. Progoni, themeluesi, mbajti titullin e archon(lord), ndërkohë që një nga bijtë e tij, Dimitri, mbajti titullin e panhypersebastos. Familja gëzonte shkallë të konsiderueshme e autonomisë.

Familja zhduket në burimet pas vitit 1216, pas vdekjes së Dhimitrit.

Anëtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Progoni ose Archon (lord) i Krujës, (themeluesi)
    • Gjini, lord i Krujës
    • Dhimitri, panhypersebastos (lord) i Krujës

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>