Dobërdoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Kosovo.svg Fshatra në Kosovë
Noimage.png
Emri: Dobërdoli
Komuna: Besianë
Popullsia: -
Kodi postar: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Amëza: s'ka
Përdorimi i stampës

Fashati Dobërdol (Buzëllap) shtrihet në kilometrin e 8 në rrugën që lidh qytetin e Besijanës me Bashksinë Lokale të ish Kërpimehut/ Llapias-it. Në vitin 1445 fshati kishte 19 familje. Më 1878 në fshat vendoset familja Oraca e cila më vonë shpërngulet. Popullsia është etnike shqiptare e tëra e fist të Gashit. Një pjesë e tyre mbajnë mbiemrin Gjata dhe jetojnë në në lagjen e Gjatajve në fshatin Bajqinë e disa edhe në fshatin Llaushë, lagja e Dushkollëve.

Në fillim të shekullit 19 për trimëri ishte i njohur korrofeta (komandant i forcave elite turke) Mehmet Rexha i cili me ushtarët e tij nën bajrakun e Dobërdolit kishte arritur namin deri në Stamboll. Më vonë u dalluan edhe Adem dhe Feriz Dobërdoli, luftëtarë të Shqipërisë Etnike. Për dy shekuj me radhë në kohën e Perandorisë Otomane u dalluan bajraktarët e Dobërdolit.

Në fillim të shekullit 20 në fshat vendosen edhe dy familje nga Shala e Bajorës. Më i njohur ishte Halim Bajgora, bashkëluftëtarë i Isa Boletinit i cili bashkë me Ahmet Llapin ishin caktuar roje të parë të Ismail Qemalit në Vlorë më 1912. Fshati njihet me një numër të madh të arsimuarish në të gjitha lëmitë e sidomos në lëminë e arsimit.

Njeriu që kontriboj më së shumti në këtë fshat ishte padyshim Jetullah Gashi, i cili edukoj shumë breza në trojet e LLapit : Bajqinë, Kërpimeh, Dobratin, Orllan dhe shumë fshatra tjera fillimisht si Mësues, më pastaj duke marë pjesë në pajtimin e gjaqeve dhe shum problemeve tjera, më vonë si kryetar i Podujevës gjatë asaj periudhe investoi ne shkolla shqipe, në rrugë, dhe dije. Ishte luftetar Politik për të drejtat e Shqiptarëve jo vetëm si kryetar i Podujevës por edhe më gjër.


Më 1948 fshati kishte 475 banorë, kurse më 1981 kishte 1125 banorë. Fshati tani ka afër 150 shtëpi me mbi 1000 banorë. Në vitin 1925 në fshat me dhunë u vendosen 28 familje kolonësh sllavë duke i detyruar familjet shqiptare të shpërngulen në Turqi dhe duke u vendosur në pronat e tyre. Ata pastaj u larguan nga fshati në periudha të ndryshme.

Fshati Doberdol nihet shumë edhe për mikëpritje ndër mikpritsat njihet Ibish Doberdoli,oda e tij ka qen vend strehim i shum njerëzve.

Gjatë luftës në vitin 1999 fshati u dogj i tëri nga forcat ushtarake të Serbisë.

Shumë familje nga ky fshat janë shpërngulur në Turqi, Prishtinë, Vushtërri, Besianë dhe në diasporë. Në fshat ekziston shkolla fillore, që e mban emrin e Mesuesit dijetarit, luftetarit Politik Jetullah Gashi, fshati gjithashtu ka edhe dy shitore për furnizim me gjërat ushqimore dhe një pompë të benzinës. Fshati prej vitit 2005 është i lidhur me telefonin fiks fal angazhimit të PTK.

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Mehmet Rexha - korrofetë në kohën e Perandorisë Osmane, komandant i ushtrisë shqiptare në luftë kundër rebelëve sërb që kishin masakruar familjen e Demë Ahmetit në Reqicë në vitin 1811.
 • Jetullah Gashi - Mësimdhënës në trevat e Llapit dhe ish kryetar i Podujevës
 • Adem Dobërdoli - luftëtar i Shqipërisë Etnike
 • Feriz Dobërdoli - luftëtar i Shqipërisë Etnike
 • Ramosh (Smajl) Gashi, dëshmor i luftës së Drenicës nën udhëheqjen e Shaban Poluzhës
 • Beqir (Smajl) Gashi, dëshmor i luftës së Drenicë nën udhëheqjen e Shaban Polluzhës
 • Ibrahim H. Gashi - veprimtar i çështjes kombëtare-ish i burgosur politik
 • Sylejman Q. Gashi veprimtar i çështjes kombëtare-ish kryetar i Komunës së Besianës
 • Mirsad Gashi dëshmori i UÇK është nga fshati Dobërdol
 • Latif Gashi-Lata : Komandant në UÇK
 • Sejdi N. Gashi veteran i arsimit në diasporë- Gjermani
 • Xhevahir Riza Gashi i vrarë gjatë luftës së fundit më 1999}