Drupal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

'''Drupal''' është një platformë për zhvillimin e rrjetit, me burim të hapur dhe falas për përmbajtje online dhe për komunitetet e përdoruesve. Drupal suporton disa nga websitet më të ngarkuara në rrjet dhe mund të përshtatet virtualisht me çdo dizanj vizual. Drupal punon në miliona faqe interneti, përfshirë edhe faqen zyrtare të Shtëpisë së Bardhë ëhitehouse.gov, Forumi Ekonomik Botëror, Universiteti i Stanfordit dhe Examiner.com.

Drupal u krijua para mbi dhjetë vitesh dhe u lançua si një program me burim të hapur (open source) nën Licensën Publike të GNU. Kjo do të thotë që është plotësisht falas për t’u shkarkuar, përdorur apo modifikuar. Nuk ka nevojë për blerje, për licensa apo pagesa mirëmbajtjeje. Sistemi i Drupal është për përdorues të shumëfishtë, duke i lejuar vizitorët të logohen ose të lundrojnë në website pa pasur u loguar. Ju kontrolloni nivelet e aksesit dhe mund të ndryshoni rolet për leje aksesi në nivele të ndryshme. Drupal mund të hostojë dhe gjithashtu edhe të promovojë përmbajtjen tuaj duke arritur një audiencë të gjerë në Tëitter, Facebook dhe të tjera rrjete sociale. Gjithashtu, Drupal është i mirë optimizuar edhe për kërkimet në motorrët e kërkimit. Logoja e Drupal

Logoja e Drupal

Themelues dhe autor origjinal i Drupal është Dries Buytaert dhe lançimin fillestar e ka pasur në janar 2011. Versioni më i fundit i qëndrueshëm është ai 7.24 i datës 20 nëntor 2013. Sistemi është shkruar në PHP dhe është i disponueshëm në të gjitha platformat, me një madhësi prej vetëm 11.4 MB. Në gusht 2013 kishte më shumë se 22,900 shtojca të kontribuara falas nga komuniteti, të njohura si modulet e kontribuara. Në nëntor 2013 të regjistruar ishin 30,000 zhvillues por edhe pse Drupal ofron një ndërfaqje të sofistikuar programimi për ta, nuk kërkohen aftësi programimi për instalimin bazë të website dhe për administrimin.