Endri Vrapi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Endrit Vrapi (i lindur më 23 maj 1982) është një lojtar futbolli shqiptar i cili aktualisht luan për KS Elbasanit.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Vrapi filloi karrierën e tij me KF Partizani Tiranë në vitet e tij adoleshente. Ai ishte shumë konsiderohet si një nga talentet më të mirë të rinj shqiptarë në kohë dhe ishte kapiten i Shqipërisë kombëtar nën-19 Ekipi i futbollit. Ai ka punuar deri në fund renditet në klub dhe u bashkua me ekipin e parë gjatë sezonit 2001-2002, por ai nuk ka arritur të shfaqë në ndonjë lojë ligë që sezonin me KF Partizani Tiranë. Kjo bëri Vrapi për t'u bashkuar me një ekip më i dobët në Superliga shqiptare për të fituar disa përvoja, ky ekip ishte KS Lushnja. Ai nënshkroi për KS Lushnja themeluar në vitin 2002 dhe shpejt veten në ekipin e parë. Ai ka luajtur 76 lojra dhe shënoi 4 gola do klubit nga 2002 til 2005. Shfaq e tij mbresëlënëse për KS Lushnja shkaktoi një nga ekipet më të mira në vend që do të vijnë thirrje, KS Elbasani nënshkroi mbetur mbrapa në vitin 2005. Sezonin e tij më e suksesshme u arrit në KS Elbasani gjatë magji e tij të parë ka në sezonin 2005-2006. Ai ka luajtur lojëra dhe 34 shënoi dy gola sezonin që dhe ishte një nga arsyet pse KS Elbasani u kurorëzua kampionëve të Shqipërisë në fund të sezonit. Pas suksesit të tij me KF Elbasani, Vrapi lëvizur në KS Teuta Durrësat fund të sezonit 2005-2006. Gjatë kohës së tij ai ka pothuajse të barabartë arriti suksesin e tij të mëparshme me KS Elbasani pas mbarimit 2 pas KF Tirana në Superliga shqiptare. Në sezonin 2006-2007 ai arriti të luajnë lojëra 29 dhe shënoi 2 gola. Pas vetëm shpenzimet e një sezonit në Durrës, Vrapi u kthye në kryeqytet me KF Tirana. Kjo masë u vërtetua se ishte një gabim si KF Tirana luftuar të gjithë sezonin dhe vetëm arriti një zhgënjyes në vend të 6 Superliga shqiptar, pozita më e ulët e tyre në vitet e Lidhjes. Gjatë kësaj Vrapi dobët sezonin e 27 ka luajtur lojëra pa shënuar një gol të vetëm. Mbrojtës shqiptar ndërkombëtare ka vendosur për të shkuar mbrapa dhe për ekipin në të cilin ai gëzonte një pjesë të mirë të karrierës së tij, KS Elbasani. Ai u prit nga ish-ekipi i tij KS Elbasani me krahët hapur si ata payed një tarifë që besohet të jetë në rajonin e 140.000 dollarë për ri-nënshkrimi i mbetur mbrapa.

Kombtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Superliga Shqiptare 2005-2006 lojtar i sezonit Fituesi i Superliga shqiptare me 2005-2006 KS Elbasanit. Runner-up në Superliga shqiptare me 2006-2007 KS Teuta Durres.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]