2009–10 Premier League

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

English Premier League 2009-10 (njihet si Barclays Premier League për arsye sponsorimi) ishte sezoni i 18-të që nga themelimi në vitin 1992. Njëzet ekipe morën pjesë ku Chelsea i mori titullin Manchester Unitedit "I Palevizshmi" 3 herë kampion radhazi. Chelsea Shënoj gjithsej 103 gola, rekord ne ligen Premier për gola të shënuara në një sezon. Sezoni filloj me 15 gusht 2009 dhe mbaroj me 9 maj 2010. Para çdo Ndeshje në javën e parë kishte një minutë heshtje në kujtim të Sir Bobby Robson.

Gara për titull mbaroj në javën e fundit ku Chelsea fitoi titullin me një pik më shumë se Manchester United. Chelsea fitoj 8-0 ndaj Wigan Athletic, ndërsa Man Utd mposhti Stoke Cityn 4-0. Titulli u fitua nga Menaxheri Carlo Anceloti ne sezonin e tij te par me Chelsean ai poashtu ia siguroi titullin e Fa Cupës Chelseas pasi mposhti ne finale Porsmuthin në Wembley.

Sulmuesi i Chelseas Dider Drogba fitoj Çmim e këpucës së artë pasi ishte golashënuesi me i mirë në ligë. Chelsea u karakterizua si një ekip me lojë ofensive, ku shënuan 2,71 gola për ndeshje, krahasuar me titullin e fundit te fituar (sezonin 2005-06) është më mirë pasi atëherë shënuan 1,89 gola për ndeshje.

Me 10 shkurt 2010 Porsmuthi u bë ekipi i parë anëtarë i Premier Ligës i cili hyn nën Administrim. Porsmuthit iu hoqën 9 pikë dhe pas 2 muajsh u bë ekipi i parë i sezonit që siguron largimin nga Premier Liga

Para Sezoni[redakto | redakto tekstin burimor]

Para sezonit ndodhi një ngjarje e tronditshme ku vdiq ish Menaxheri i Newcastles Sir Bobby Robson me 31 korrik. Ne hapjet e ndeshjeve te javës se par u mbajt një minutë Heshtje për ish trajnerin e Newcastles, Ipswich, Fulham, Barcelona, Porto, Psv dhe Kombëtares Angleze.

Menaxheri i sezonit[redakto | redakto tekstin burimor]

Menaxheri i Fulhamit Roy Hodgson u votua si menaxheri i sezoni ne premier ligë nga Federata e menaxherëve të ligës.

Stadiumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti i stadiumit
Arsenal London Emirates Stadium 60,355
Aston Villa Birmingham Villa Park 42,788
Birmingham City Birmingham St Andrew's 30,009
Blackburn Rovers Blackburn Ewood Park 31,367
Bolton Wanderers Bolton Reebok Stadium 28,723
Burnley Burnley Turf Moor 22,546
Chelsea London Stamford Bridge 42,055
Everton Liverpool Goodison Park 40,157
Fulham London Craven Cottage 25,700
Hull City Kingston upon Hull KC Stadium 25,404
Liverpool Liverpool Anfield 45,362
Manchester City Manchester City of Manchester Stadium 47,726
Manchester United Manchester Old Trafford 75,957
Portsmouth Portsmouth Fratton Park 20,688
Stoke City Stoke-on-Trent Britannia Stadium 28,383
Sunderland Sunderland Stadium of Light 49,000
Tottenham Hotspur London White Hart Lane 36,240
West Ham United London Boleyn Ground 35,309
Wigan Athletic Wigan DW Stadium 25,138
Wolverhampton Wanderers Wolverhampton Molineux 29,303

Personeli dhe Veshjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi Menaxheri Kapiteni Krijuesi i Veshjeve Sponsori Gjeneral
Arsenal Flag of France.svg Wenger, Arsene Flag of Spain.svg Cesc Fàbregas Nike Emirates
Aston Villa Ulster banner.svg O'Neill, MartinMartin O'Neill Flag of Bulgaria.svg Stiliyan Petrov Nike Acorns Children's Hospice
Birmingham City Flag of Scotland.svg McLeish, AlexAlex McLeish Flag of Ireland.svg Stephen Carr Umbro F&C Investments
Blackburn Rovers Flag of England.svg Allardyce, SamSam Allardyce 20px Ryan Nelsen Umbro Crown Paints
Bolton Wanderers Flag of Scotland.svg Coyle, OwenOwen Coyle Flag of England.svg Kevin Davies Reebok 188BET
Burnley Flag of England.svg Laws, BrianBrian Laws Flag of Scotland.svg Steven Caldwell Erreà Cooke Fuels
Chelsea Flag of Italy.svg Mateo, Roberto DiRoberto Di Mateo Flag of England.svg John Terry Adidas Samsung
Everton Flag of Scotland.svg Moyes, DavidDavid Moyes Flag of England.svg Phil Neville le coq sportif Chang Beer
Fulham Flag of England.svg Hodgson, RoyRoy Hodgson Flag of England.svg Danny Murphy Nike LG Electronics
Hull City Ulster banner.svg Dowie, IainIain Dowie* Flag of England.svg Ian Ashbee Umbro Totesport.com
Liverpool Flag of Spain.svg Benítez, RafaelRafael Benítez Flag of England.svg Steven Gerrard Adidas Carlsberg
Manchester City Flag of Italy.svg Mancini, RobertoRoberto Mancini 20px Kolo Touré Umbro Etihad Airways
Manchester United Flag of Scotland.svg Ferguson, AlexSir Alex Ferguson Flag of England.svg Gary Neville Nike AIG
Portsmouth Grant, AvramAvram Grant Flag of England.svg David James Canterbury of New Zealand Jobsite
Stoke City Pulis, TonyTony Pulis 20px Abdoulaye Faye le coq sportif Britannia
Sunderland Flag of England.svg Bruce, SteveSteve Bruce Flag of Albania.svg Lorik Cana Umbro Boylesports
Tottenham Hotspur Flag of England.svg Redknapp, HarryHarry Redknapp Flag of England.svg Ledley King Puma Mansion
West Ham United Flag of Italy.svg Zola, GianfrancoGianfranco Zola Flag of England.svg Matthew Upson Umbro SBOBET
Wigan Athletic Flag of Spain.svg Martínez, RobertoRoberto Martínez Flag of the Netherlands.svg Mario Melchiot Vandanel 188BET
Wolverhampton Wanderers Flag of Ireland.svg McCarthy, MickMick McCarthy Flag of England.svg Karl Henry le coq sportif Sportingbet

* — Football Management Consultant

Tabela e Ligës[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozita Emri Pikët I Kualifikuar në
1 Chelsea (K) 86 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
2 Manchester United 85 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
3 Arsenal 75 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
4 Tottenham 70 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11 play-off
5 Manchester City 67 Uefa Europa League 2010-11 play-off
6 Aston Villa 64 Uefa Europa League 2010-11 play-off
7 Liverpool 63 Uefa Europa League 2010-11 Rundi 3-të kualifikues
8 Everton 61
9 Birmingham 50
10 Blackburn 50
11 Stoke City 47
12 Fulham 46
13 Sunderland 44
14 Bolton 39
15 Wolves 38
16 Wigan Athletic 36
17 West Ham Utd 35
18 Burnley (L) 30 Larguar për në Football League Championship 2010-11
19 Hull City (L) 30 Larguar për në Football League Championship 2010-11
20 Porsmuth* (L) 19 Larguar për në Football League Championship 2010-11
 • Porsmuthit i janë hequr 9 pikë për shkak të Administrimit të Klubit

(K)-Kampion , (L)-Larguar

Statistika[redakto | redakto tekstin burimor]

Golashënuesit më të mirë[redakto | redakto tekstin burimor]

Radhitja Lojtari Ekipi Gola të shënuara
1 Didier Drogba Chelsea 29
2 Flag of England.svg Wayne Rooney Manchester United 26
3 Flag of England.svg Darren Bent Sunderland 24
4 Carlos Tévez Manchester City 23
5 Flag of England.svg Frank Lampard Chelsea 22
6 Flag of England.svg Jermain Defoe Tottenham Hotspur 18
6 Flag of Spain.svg Fernando Torres Liverpool 18
8 Flag of Spain.svg Cesc Fabregas Arsenal 15
9 Emmanuel Adebayor Manchester City 14
10 Flag of England.svg Gabriel Agbonlahor Aston Villa 13
10 Flag of France.svg Louis Saha Everton 13

Asistuesit më të mirë[redakto | redakto tekstin burimor]

Radhitja Lojtari Ekipi Asistime
1 Frank Lampard Chelsea 17
2 Francesc Fabregas Arsenal 15
3 Didier Drogba Chelsea 13
4 James Milner Aston Villa 12
5 Ryan Giggs Man Utd 11

Statistika të përgjithshme[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Më së shumti fitore : Chelsea dhe Manchester United (27)
 • Më së paku fitore : Hull City (6)
 • Më së shumti humbje : Porsmuth (11)
 • Më së paku humbje : Chelsea (6)
 • Më së shumti gola të shënuara : Chelsea (103)
 • Më së paku gola të shënuara : Wolverhampton Wanderers (32)
 • Më së shumti gola të pranuara : Burnley (82)
 • Më së paku gola të pranuara : Man Utd (28)
 • Diferenca më e mirë e golave : Chelsea (+71)
 • Diferenca më e dobët e golave : Wigan Athletic (-42)

Ndeshjet në shtëpi[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Më së shumti fitore : Chelsea (17)
 • Më së paku fitore : Portsmouth dhe Wolverhampton Wanderers (5)
 • Më së shumti humbje : Portsmouth (11)
 • Më së paku humbje : Chelsea (1)
 • Më së shumti gola të shënuara : Chelsea (68)
 • Më së paku gola të shënuara : Wolverhampton Wanderers (13)
 • Më së shumti gola të pranuara : Portsmouth (32)
 • Më së paku gola të pranuara : Manchester United dhe Tottenham Hotspur (12)

Ndeshjet Jashtë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Më së shumti fitore : Manchester United (11)
 • Më së paku fitore : Hull City (0)
 • Më së shumti humbje : Burnley (17)
 • Më së paku humbje : Manchester City (4)
 • Më së shumti gola të shënuara : Arsenal dhe Chelsea (35)
 • Më së paku gola të shënuara : Portsmouth dhe Stoke City (10)
 • Më së shumti gola të pranuara : Wigan Athletic (55)
 • Më së paku gola të pranuara : Manchester United (16)

Rekordet[redakto | redakto tekstin burimor]

Chelsea theu Rekordin për më së shumti gola të shënuara në një sezon, gjithsej shënoi 103 gola dhe theu rekordin që mbante Manchester United prej 97 golave në sezonin 1999-2000. "Të kaltrit" poashtu thyen rekordin e diferencës më të mirë të golave në sezon me +71 gola. Rekordi i kaluar ishte në sezonin 2006-07 nga Manchester United prej +58 gola. Quditërisht Man Utd e ka barazuar rekordin e vet në këtë sezon (2009-10).

Wigan Athletic - u bë ekipi i parë që humbi 2 ndeshje në sezon me diferencë prej 8 golave, nga Tottenhami dhe Chelsea. Chelsea poashtu shënoi më shumë se 7 gola në 4 ndeshje të ligës, dhe poashtu në 2 ndeshjet e fundit të ligës kishte golaverazh prej 15-0.