FIFA Kupa Botërore e Klubeve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

FIFA Kupa e Botës për klube, që më parë njihej si FIFA Kampionati Botërorë i Klubeve, është një garë futbolli që luhet në mes të kampionëve të gjashtë kontinenteve, e

dhe pse prej vitit 2007, kampioni i Oceania-së patjetër duhet të luajë një ndeshje play-offi me klubin e shtetit ku mbahet garimi.

FIFA Club World Cup.svg

Garimi i parë u mbajt në Brazil në janar të vitit 2000.Fitues ishte ekipi Brazilian Corinthians.


Rekordet[redakto | redakto tekstin burimor]

15 lojtarë e kanë fituar kë të titull 2 herë:Dida(Corinthians,Milan),Fábio Santos(Corinthians,São Paulo),Danilo(São Paulo,Corinthians),Éric Abidal(Barcelona), Dani Alves(Barcelona),Sergio Busquets(Barcelona),Andres Iniesta(Barcelona), Seydou Keita(Barcelona), Maxwell(Barcelona), LionelMessi(Barcelona),etj.

.

César Delgado është golashënuesi më i mirë me 5 gola.Lionel MessiDenilson dhe Mohamed Aboutrika në vendin e dytë me nga katër gola secili.