KF Flamurtari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga FK Flamurtari)
Shko te: navigacion, kërko

FK Flamurtari është klubi i futbollit të qytetit Vlorë, Shqipëri.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fillimet e ndeshjeve me të huajt vlonjatët, thuhet e dokumentohet, t'i kenë luajtur rreth vitit 1918, me marinarë të huaj që zbrisnin nga porti i Skelës drejt qendrës së qytetit. Kurse pas organizimit në shoqatë sportive, futbolli vlonjat, nga viti 1925 deri në vitin 1937, ka zhvilluar rreth 10 takime. Kryesisht në gadishullin e Ballkanit, por edhe me futbollistë të Italisë .

Ndeshjen e parë ndërkombëtare zyrtare e ka zhvilluar në Athinë, me ekipin e AEK-ut, për Kupën Ballkanike, në vitin 1980.

Pra, majat më të larta të cilësisë, mbresat e shkëlqyera të futbollit vlonjat janë në vitet 1980-1990, kur “Flamurtari” hodhi hapin e parë jashtë vendit, për t’u ballafaquar me futbollin ballkanik e atë evropian.

Veçanërisht në vitin 1987, kur vlonjatët takohen për herë të dytë me “demat” spanjollë të “Barcelonës” dhe largohen nga kupa UEFA në tur të tretë, gjë që s’e kishte arrirë me parë ndonjë ekip shqiptar.

Futbollistë të njohur[redakto | redakto tekstin burimor]

Emrat që e ngritën lart këtë qytet në futbollin e atyre viteve do të ishin: Arapi, Birçe, Petro Ruci, Çipi, Taho, Lushaj, Iliadhi, Gjondeda, Ferka, Zijai, Daullja, Gjyli, Rexhepi, Vasil Ruci, F.Ferko, Kushta, Memushi, Canaj, Bubeqi, etj, me trajnerë L.Çurin dhe S.Elmazin. Gjithashtu dhe nje nga emrat me te spikasur dhe me pritshmeri per te ardhmen e Flamurtarin, eshte Mariglen Musta.

Sukseset[redakto | redakto tekstin burimor]

Arritjet më të mëdha FK Flamurtari i ka në vitin 1991 kur fitoi titullin kampion, vitet kur është bërë tre herë fitues i Kupës së Shqipërisë: 1985, 1988 dhe 2009 si dhe vitet kur është bërë dy herë fitues i Superkupës së Shqipërisë: 1990, 1991.

Ekipi kampion[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët që varën medaljen e parë të kampionit do të ishin: Arapi, Bubeqi, Ciruna, Vito, Zijai, Behari, Shaqiri, Memushi, Lameborshi, Mëhilli, Lutaj, Dema, Biraçi, Çipi, Gjondeda, Iliadhi, Taho, Kushta, T.Arapi, Ziu, Daullja, V.Daullja me trajner E.Liçaj dhe Sh.Zile.

Trofetë[redakto | redakto tekstin burimor]

1985: Fitues i Kupës së Republikës.
1988: Fitues i Kupës së Republikës.
2009: Fitues i Kupës së Shqipërisë.
1990-1991: Kampion Kombëtar i Kampionatit të 52-të të Futbollit.
1990: Fitues i Superkupës së Shqipërisë.
1991: Fitues i Superkupës së Shqipërisë.

Lojtarët 2012-2013[redakto | redakto tekstin burimor]


Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Albania.svg Pt Klodian Xhelilaj
2 Flag of Albania.svg Mb Elvis Sina
3 Flag of Albania.svg Mb Gledi Mici
4 Flag of Croatia.svg Mf Toni Pezo
5 Flag of Albania.svg Mb Alvaro Bishaj
7 Flag of Montenegro.svg Mf Petar Vukcevic
8 Flag of Croatia.svg Mf Davor Bratic
9 Flag of Argentina.svg Mf Alfredo Rafael Sosa
10 Flag of Macedonia.svg Mf Nijaz Lena
11 Flag of Albania.svg Mb Franc Veliu Persepolis-captain.png
12 Flag of Albania.svg Pt Ardit Morina
13 Flag of Albania.svg Mb Klaus Borakaj
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
14 Flag of Albania.svg Mf Gjergji Muzaka
15 Flag of Albania.svg Sm Brunild Pepa
16 Flag of Albania.svg Mb Polizoi Arbëri
17 Flag of Albania.svg Mf Bruno Telushi
18 Flag of Montenegro.svg Mb Blažo Rajović
19 Flag of Albania.svg Sm Dejvi Bregu
20 Flag of Albania.svg Mf Taulant Kuqi
22 Flag of Albania.svg Sm Onils Idrizaj
23 Flag of Albania.svg Mf Ardi Qejvani
24 Flag of Albania.svg Mf Rofrenc Nelaj
25 Flag of Albania.svg Sm Migen Memelli
89 Flag of Albania.svg Pt Enea Koliqi


Stafi teknik[redakto | redakto tekstin burimor]

Position Name

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]