Faktorët e prodhimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Ne ekonomi faktoret e prodhimit ndahen ne :

  1. Fuqia puntore (edhe potenciali njerzore)
  2. Toka (dhe rrethi natyrore)
  3. Kapitali (dhe dituri teknike)

Fuqia puntore[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne ekonomi si fuqi puntore mirret c´do pune e dhene e cila mund te kompezohet me pagese.

Toka[redakto | redakto tekstin burimor]

Kapitali[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]