Fejzi bej Alizoti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Fejzi Bej Alizoti)
Shko te: navigacion, kërko
Fejzi Bej Alizoti
Kryeministër
22 janar 1914 – 7 mars 1914
Paraardhësi: Ismail Qemali
Pasardhësi: Turhan Pasha Përmeti
Ministër i Financave
1918 – 27 mars 1920
12 prill 1939 – 4 dhjetor 1941
Të dhënat personale
Lindi më: 22 shtator 1876
Lindi në: Gjirokastër (Shqipëri)
Vdiq më: 13 prill 1945
Vdiq në: Tiranë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: PolitikanFejzi bej Alizoti (22 shtator 1876 - 13 prill 1945), ishte një politikan shqiptar dhe kryeministër i Shqipërisë në 1914. Alizoti ishte Ministri i Financave i Shqipërisë në 1918-1920, 1927 dhe gjatë pushtimit italian në qeverinë e Shefqet Verlaci nga 12 prill 1939 - 1940.