Fethullah Gülen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Muhammed Fethullah Gülen
Ditëlindja: 1941 Prill 27 (1986 vjeçar)
Vendlindja: Erzurum, Turqi
Nënshtetësia: Turk

Fethullah Gülen (Gylen)(i lindur më 27 prill 1941) është një autor turk, edukator, dhe dijetar musliman. Ai është themelues i lëvizjes Gülen. Ai aktualisht jeton në Pensilvani, SHBA.

Gülen mëson një Islamin zakonshme (Sunni), që rrjedhin nga sunit Bediuzzaman Said dijetari mysliman mësimet Nursi dhe modernizimin e tyre. Ai ka deklaruar besimin e tij në shkencë, dialogut ndërfetar në mesin e ithtarëve të Librit, dhe multi-partiake demokracia. [1] Ai ka inicuar dialog të tillë me Vatikanin dhe disa organizata hebreje.[2]

Gülen është i përfshirë në mënyrë aktive në debatin shoqëror në lidhje me të ardhmen e shtetit turk, dhe Islamit në botën moderne. Ai është përshkruar në gjuhën angleze mediat si "një nga figurat më të rëndësishme të botës myslimane."[1] Në Turqi Gülen parë relativisht konservatore dhe fetare vëmendshëm.[3][4]

shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencash[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b How far they have travelled. The Economist (6 mars 2008). Vizituar në 2 maj 2012.
  2. ^ Toward a Global Civilization of Love and Tolerance
  3. ^ http://www.biu.ac.il/SOC/besa/meria/journal/2000/issue4/jv4n4a4.html
  4. ^ "A farm boy on the world stage". The Economist. 6 March 2008. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]