Fevzije konushevci - berani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Fevzije Konushevci Njihet me emrin Artistik Gili është e Lindur më 21 maj,1966Prishtinë Shkollen fillore dhe te mesme i kreu ne Vendlindje Si Dhe Fakultetin Filologjik Dega e Gj.Shqipe.Gili ishte e njohur Qysh ne moshen 4 vjeqare merret me muzike qysh atehere ajo kendonte kenge per femije.

Me 1983 Gili morri pjese ne Festivalin Tri Orona Qe u mbajt ne Shqiperi Ku morren Pjese Aida Baraku,Gili,Ilir Berani,Dhe Violeta Rexhepagiqi

Gili ka qene Njekoqire edhe ne Festivalin Tri Orona Qe u mbajt ne Shqiperi Ku aty e ka takuar edhe Shokun e saj Ilir Beranin i cili eshte Kompozitor i njohur jo vetem ne Kosove Por edhe ne Maqedoni.Gili Si kengtare u zbulua nga Ilir Ajo ka incizuar mbi 190 kenge Gili Si kengetare ka pasur mjaft kenge te Saja ka numer te madh te Albumeve dhe ka 2 videokaseta me videoklipet e saja dy videoprojekte.Ajo Ka marrur pjese neper festivale dhe ka fituar mjaft qmim Si p.sh. ne videofest ,notafest,polifest,e Shume e shum te tjera festivale.ne vitin 1993 Ajo promovoi videoprojektin e saj te Pare me te gjitha kenget qe i kishte me te perparshme ku ne Ket Projekt Paraqitet edhe Kengtari Beka me kengen Viza - C e cila u realizua ne vitin 1996.Pas vitit 1994 Me 1995 Ajo Lansoi Albumin Fol Shqip Ne Ket Album marrin pjese kenget Xixellonja,Barbie Kukulla,Dada Do ta shes,Pa lamtumire,Ding Dong etj.Ku atehere ka marrur pjese ne Korin e femijve ne vitin 1995.Pas kesaj Filloi punen e inqizimit Albumit te ri me 8 kenge qe quhej Studenti.Ne ket Album Gili gjate Luftes Incizoi Videoklipin Sikur te Isha Djale qe promovua ne vitin 1997.

Pas luftes me 14 Korrik te vitit 2000 Gili Leshoi Albumin e saj te trret Quhej Le te puthen dhe videoklipin e saj Ne do te fitojme udhetoi ne Amerike Brykloon Se bashku me Arti Design - Nata me yje ne vitin 2000. gjetsisht me 7 Gusht te vitit 2000.me Produksion CanI Company Qe do te thot Albi Cati Production.Albumi te ciles theu rekorde ne te gjithe Kosoven.Me Pas Shenoi nje kthese neper Programe Televizive te vitit te ri 2001 me 5 Dhjetor 2001 Incizoi Kengen e saj Se ti me ke vra Dhe me 23 nentor 2001 Doli kenga e saj Ti harrove..Ajo Kendoi dy kenge Inczioi Merr Fryme e cila esht Kompozuar nga Bashkrorti Saj Ilir Berani ndersa Per Kengen e dyte Bane zot Kosoven Amerike.e cila u kompozua nga Iliri edhe kjo si dhe orkestrimi i kesaj kenge esht bere nga Florent Boshnjaku.Me 1 Qershor 2002 Gili e incizoi Kengen e saj te Re Quhej Un dhe pa ty u knaqa qe u be hit Pranveror te vitit 2003.

Me 27 Shtator te vitit 2002 Regjistroi Hit veror i Gilit ishte Kenga Para se te ndahemi.me Produksionin VizionLibonia.

Ne 1 Qershor te vitit 2002 U Publikua Albumi Aktore e perkyer te Gilit te gjitha te Kompozuara nga Iliri,Florent Boshnjaku etj etj. me pas 4 dhjetor 2003 Gili e inczioi Kengen Me Kast e cila u be hit ne gjithe muajin e vitit 2004.Ajo tha gjethsesi duhem qe tja bej videoklipin me Kast tek Dibra e madhe ne Maqedoni.i cili u perfundua aty disa pjese ne Maqedoni disa pjese ne Diber.I tere klipi u krye ne vitin 2004.gjetsisht me 4 Prill 2004.

Albumi saj doli me 22 shtator 2004 Qe quhej me Kast mbajti 8 kenge.Pas vitit 2004.Ajo gjate programve televizive organizoi mbi 50 Koncerte Ku kendoi neper Vendet e Kosoves Ne Gjakove,Peje,Prizren,Gjilan,Ferizaj etj,Ku ne ket vit Filloi edhe videofesti qe filloi me 25 nentor 2004.Ku u shperblye me qmimin e dyte me kengen me Kast.

Menjehere pas kesaj Gili fillon punen e kenges Dashnorja.Ku Ai Album esht punuar teresisht me Ilirin,Florent Boshnjakun,Dhe Enis Presheven Ne ket Album jane Te rradhitura kenget (Rezervimet Sajonara Japoneze,Dashnorja etj.) ky album u publikua me 3 Mars 2005. Si dhe videoklipi saj Dashnorja esht punuar me Palma Gjilan dhe eshte publikuar me 24 maj 2005.

Pas vitit 2005 filloi punen e albumit te gjashte incizoi disa kenge ne dhjetor te vitit 2005.Pra keto Jane Dy Dakika qe u publikua me 4 dhjetor 2005.

Dhe nga do qe te shkonte neper festat e fundvitit 2005.Gili e kendonte ket kenge.

Ne vitin 2006 Ajo e publikoi ket Album

Nder vitet 2006-2007 Gili e inqizoi nje duet me kengetarin Tone Kosovar Sinan Vllasaliu.

Ne vitin 2007 Gili morri pjese ne festivalin kenga Magjike 2007 me kengen Mysafire Nderi.Ate kenge deshi tja bej videoklip ne fund te vitit 2007.Pra esht

Me 3 shtator ne vitin 2008 Gili publikoi videokllipin Kengen Oh Sa budall.E cila u realizua ne Manastir gjith Veren ka shkuar ne Maqedoni per ta publikuar

ndersa ne fund te vitit 2008 Doli Albumi saj 20 vjet diaspore.

ne mars 2009 Gili morri pjese ne festivalin shqiptar Topfest u shprblye me cmimin e 2-te me kengen e saj me nje bashkpunim me kengtarin Enis Potoku Kur u ndame dhe kengen Badihava.Ate kenge e kompozoi Ilir Berani.Ne 2 Prill 2010 Gili Perfundoi Albumin e saj te fundit Fol Per Mua.

Ndersa ne muajin shkurt i publikoi dy videoklipe Vet ke thane dhe Zemer.

Ne 1 Prill 2012 u publikua videoklipi saj Haku I Nanes e cila u xhirua ne Apolloni me Produksionin Max Production Beri nje Boom te Madh me ket kenge.

Ndersa me 13 dhjetor 2013 u publikua albumi fundit i saj me Potporira te saj Kollazh me kenget popullore

Ndersa 2014 Gili eshte duke punuar edhe disa keng te tjera eshte pushim nje kohesisht prap rikthehet te bej boom ne skenen muzikore