Flamur Doli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Flamur Doli lindi në Gjakovë, Kosovë, është dokor i shkecave të ndërtimtarisë dhe docent shqiptar.

Doli është një aktivist në skenën ndërkombëtare të arkitekturës. Në këtë drejtim ka mbajtur disa ekspozita dhe seminare në tërë Evropën. Në këto manifestime ai ka paraqitur trashigiminë kulturore të ndërtimint në hapsirën e Kosovës.

Ndër këto manifestime vlenë të përmenden ekspozitat në Gjermani gjatë viteve 1999 dhe 2000 nga lëmi i trashëgimisë popullore të Kosovës te perqendruara ne kullën shqiptare të tipit të Rrafshit të Dukagjinit. Njëra nga këto ekspozia është mbajtur në Reiff-Museum gjatë periudhës 15 - 31 maj të vitit 2000.

Tituj te veprave[redakto | redakto tekstin burimor]

Traditionelle-architektur-aus-kosova.PNG

Te tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Ekspozita : Tradicionelle Architektur aus Kosova (lexo:Tradicionele Arhikektur aus Kosova) - 2000

Poashtu është profesor ne Fakultetin e Arkitektures ne Prishtine

Burimi i te dhenave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b c Teme kursi studentesh