Fredy Guarin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fredy Guarín
Guarin Inter.jpg
Guarin në vitin 2012.
Të dhënat personale
Emri i plotë Fredy Alejandro Guarín Vásquez
Data e lindjes 30 Qershor 1986 (28 vjeçar)
Vendi i lindjes Puerto Boyacá, Kolumbia
Gjatësia 1,84 m (6 ft +12 in) [1]
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Internazionale
Numri 14
Kariera në rini
2002–2004 Envigado
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2004–2007 Envigado 38 (4)
2005–2006 Boca Juniors (Huazim) 2 (0)
2006–2007 Saint-Étienne (Huazim) 18 (1)
2007–2008 Saint-Étienne 18 (0)
2008–2012 Porto 63 (11)
2012- Inter 33 (4)
Ekipi kombëtar
2006– Kolumbia 39 (2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 17 Shkurt 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 18 Tetor 2012

Fredy Alejandro Guarín Vásquez (lindur më 30 Qershor 1986) është një futbollistë profesionist kolumbian që luan aktualisht që luan me InterinSerie A, ai është edhe lojtar i Kolumbisë. Ai është një mesfushor dhe mund të luaj në qëndër dhe të djathtë [2] [3].

Guarín ka një gjuajtje të fuqishme dhe është i aftë të gjuaj me të dy këmbët, ai mund të luaj si organizator i skuadrës. Ai filloi karrierën e tij me Envigadon, aty qëndroi tre vite ku në vitin 2007 u transferua në Francë tek Saint-Étienne ku luajti deri në vitin 2008.

Guarín u transferua tek Porto, ku fitoi disa trofe të rëndësishme duke përfshirë 3 kampionate dhe 1 UEFA Europa League.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet e herëshme / Saint-Étienne[redakto | redakto tekstin burimor]

Guarín ka lindur në Puerto Boyacá. Në vitin 2005, ai ishte lojtar i rregullt i Envigados dhe i Kolumbisë U–20, ai u huazua nga gjiganti argjentinas i Boca Juniors, ku shpenzoi gjashtë muajt e parë në skuadrën e të rinjëve, ai luajti vetëm 2 ndeshje ligë. Pas përfundimit të huazimit të tek Boca Juniors, klubi argjentinas u përpoq që të nënshkruante, por Guarin këmbënguli që të huazohej në Francë tek AS Saint-Étienne, ai u huazua në Gusht të vitit 2006.

Guarín bëri debutimin e tij për Saint-Étienne në një ndeshje miqësore kundër skuadrës spanjolle të RCD Espanyol duke shënuar 2 Gola. Ai luftoi për formacionin e parë deri sa sezoni u mbyll. Ai bëri debutimin e tij në Ligue 1 kundër Olympique Lyonnais. Ai shënuai Golin e parë në fitoren 3–1 kundër Troyes AC [4]. Vonë në Prill të vitit 2007, Guarin firmosi një kontratë 4 vjeçare me klubin [5].

Porto[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 10 Korrik 2008, Guarín firmosi një kontratë 4 vjeçare gjigjandët portugezë të Portos për një shumë të pacaktuar. Trajneri i Porgualisë U–21 ishte në një mendim të kundërt, ai e dëshironte lojtarin në formën e huazimit [6]. Gjatë kohës së tij tek Porto, Guarín është përdorur më shumë si zëvëndësues, por ka luajtur rregullisht; Goli i tij më i rëndësishëm erdhi më 16 Maj të vitit 2010 në fitoren 2–1 kundër G.D. Chaves, ky Gol i dha Portos trofeun e Taça de Portugal.

Në sezonin 2010–11, pas transferimit të Raul Meireles tek Liverpooli, Guarín mori vendin e titullarit, ai ishte një mesfushor i rëndësishëm për klubin duke shënuar Gola, ai luajti më shumë se 40 ndeshje duke shënuar edhe 10 Gola me Porton që fitoi UEFA Europa Leaguen [7] [8] [9] [10] [11].

Inter[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 31 Janar 2013, Guarín u bashkua me Interin për 1.5 Milion në formën e huazimit, ai u ble nga Interi për të zëvëndësuar Thiago Mottan i cili u transferua tek Paris Saint-Germain F.C. [12]. "Zikaltrit" kishin një mundësi për ta blerë atë në fund të sezonit për 13.5 Milion [13] [14]. Ai firmosi një kontratë 4 vjeçare me një pagë 2 Milion në sezon.

Sezoni 2011–12[redakto | redakto tekstin burimor]

Guarìn në debutimin e tij me Interin.

Guarìn bëri debutimin e tij më 1 Prill të vitit 2012 kundër Genoas ku Inter fitoi me rezultatin 5–4 në San Siro, ai hyri në fushë në pjesën e dytë në vend të Dejan Stanković dhe në minutën e 85 fitoi një penallti që u realizua nga Diego Milito, kjo ishte edhe ndeshja e parë e trajnerit të ri Andrea Stramaccioni. Ai u paraqit zyrtarisht në shtyp më 5 Prill, ai tha se kishte dy vite që bisedonte me drejtuesit e Interit dhe me bashkëatdhetarin e tij Iván Córdoba, ai tha se transferimi tek Inter ishte një ëndërr e realizuar për të.

Gjatë sezonit 2011–12, Guarìn luajti 6 ndeshje, të gjitha në Serie A.

Sezoni 2012–13[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 2013–14[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Golat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Golat dhe rezultatet me Kombëtaren e Kolumbisë.
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 26 Mars 2011 Vicente Calderón, Madrid, Spanjë Flag of Ecuador.svg Ekuadori 1–0 1–1 Ndeshje Miqësore
2. 11 Nëntor 2011 Estadio Metropolitano, Barranquilla, Kolumbia Flag of Venezuela.svg Venezuela 1–0 2–1 Botërori 2014 – Kualifikueset
3. 14 Gusht 2013 Mini Estadi, Barcelona, Spanjë Flag of Serbia.svg Serbia 1–0 1–0 Ndeshje Miqësore

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Klube[redakto | redakto tekstin burimor]

Porto

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]